Nedostatok vitamínu B vás môže dohnať až k psychickým poruchám

Napadlo vám už niekedy, že nervozita, náladovosť, či rôzne psychické poruchy nemusia byť nevyhnutne len dôsledkom zlého psychického rozpoloženia, či nezvládnutých problémov?

Predstavte si ženu počas jej menštruačného cyklu, v prítomnosti ktorej by ste nechceli byť ani za trest. Alebo depresívneho človeka so stratou motivácie a bez pozitívnych vyhliadok do ďalšieho života. Alebo to množstvo bezduchých prízrakov na uliciach, úradoch, či v nákupných centrách.

Sú v podstate všade, kam sa len pozriete a ich spoločným znakom je strata chuti do života, náladovosť, nervozita, nespavosť, syndróm vyhorenia... a príčinou tohto ich stavu je množstvo faktorov na úrovni psychiky a duše.

No čo ak by som vám povedal, že mnohí z nich trpia aj kvôli nedostatku vitamínov skupiny B?

Štipka nevyhnutnej teórie o vitamínoch skupiny B

Vitamíny skupiny B sú všeobecne známe ako B-komplex a pre činnosť organizmu sú nesmierne dôležité a ich nedostatok môže mať pre zdravie človeka rôzne následky, o ktorých si ešte povieme viac neskôr.

Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode a väčšinou sú obsiahnuté v potravinách buď spoločne alebo aspoň niektoré z nich. Spoločne sa totiž navzájom podporujú a ich vzájomná účinnosť zosilňuje. 

Väčšina z týchto vitamínov skupiny B slúžia v tele ako tzv. koenzýmy a bez ich prítomnosti by nemohli správne fungovať enzýmy zodpovedné za uvoľňovanie energie zo živín.

Kto sa ma z toho celého vysomáriť?

Skupina B vitamínov zahŕňa dohromady 17 vitamínov, no väčšina odborníkov ich spomína 8-10 a väčšinou len po vitamín B12 (od B1 - B12), pričom výber tých dôležitých sa od odborníka k odborníkovi líši.

Tieto nejednoznačnosti by sme snáď mohli pripísať istým limitom vedy, ktorá nevie objasniť všetky záhady živín a fungovania nášho dokonalého životného mechanizmu.

No tak, či onak, za najdôležitejšie by sa dalo považovať trio vitamínov: vitamíny B1, B6 a B12. A potrebné si je ešte uvedomiť, že účinky jednotlivých vitamínov skupiny B sú si do značnej miery podobné, pričom postačia aj jednoduché ˮsedliackeˮ rady nato, aby sme to podstatné pochopili a aplikovali do nášho života.

A) Vitamín B1 (tiamín) - vitamín na radosť

Tento vitamín bol zo skupiny B vitamínov objavený ako prvý a preto mu bolo pridelené číslo 1. Vitamín B1 sa v organizme neukladá a jeho zásoba stačí na 4 - 10 dní.

Nadbytočné a nespotrebované množstvo tohto vitamínu sa vylučuje močom a preto je pre naše telo nevyhnutné jeho pravidelné dodávanie.

Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je pre deti (0,3 - 1,4 mg), pre mužov (1,5 mg), ženy (1 mg) a pre tehotné a dojčiace ženy až 2 mg a na liečebné účely sa odporúča až dokonca 25 mg denne.

Účinky vitamínu B1

Ak ste emotívne nestabilní, podráždení, duševne unavení, či prehnane reagujete na stresy a depresie, tak zrejme trpíte na nedostatok vitamínu B1.

Mnohé pokusy dokázali, že jeho pravidelné podávanie má za následok čulosť, chuť do života a že účinkuje proti náladovosti a podráždenosti a celkove zvyšuje psychickú výkonnosť, navodzuje vyrovnanosť a odstraňuje nervozitu.

Nedostatok vitamínu B1 okrem iného spôsobuje aj nespavosť sprevádzanú stavmi melanchólie a bolesti hlavy.

Niektorí lekári predpisujú doplnky výživy s vitamínom B1 na liečbu porúch nervovej sústavy, ako je napr. roztrúsená mozgovo-miechová skleróza, obrna a neuritída.

Ďalšie dôležité účinky vitamínu B1:

- pozitívne vplýva na zdravie srdca - je preukázané, že nedostatok vitamínu B1 zoslabuje srdcovú činnosť, znižuje pružnosť srdcového tkaniva, spôsobuje pomalý a nepravidelný pulz a môže viesť až k zástave srdca.

- zúčastňuje sa na metabolizme sacharidov - ľudia, ktorí konzumujú veľa múčnych jedál, sladkosti, či zákuskov, majú potrebu tohto vitamínu omnoho vyššiu ako ľudia, ktorí konzumujú najmä bielkovinovú stravu. Vitamín B1 taktiež stabilizuje chuť do jedla a už aj jeho mierny nedostatok vyvoláva chuť na sladké, čo bude určite zaujímať ľudí, ktorí chcú schudnúť. :) Jedným z prejavov nedostatku tohto vitamínu je ˮslabý žalúdokˮ.

- pozitívne vplýva na pamäť - vitamín B1 totiž podporuje tvorbu acetylcholínu, to jest látky, ktorá je nevyhnutná na správne fungovanie pamäti, pozornosti a chápania a prejavom jeho nedostatku je neschopnosť koncentrácie, ˮkrátka pamäťˮ, nedostatok iniciatívy, či neistota. Mnohé výskumy taktiež potvrdzujú, že tento vitamín podporuje pamäť aj u chorých na Alzheimerovu chorobu.

Zdroje vitamínu B1

Suverénne najbohatším zdrojom sú pivovarské kvasnice (sušené a aj čerstvé), ďalej slnečnicové a sezamové semená, pšeničné klíčky, ľanové semienka, pohánka, nelúpaná ryža, ovsené klíčky, lieskové a vlašské orechy, ale aj ružičkový kel, hrášok, cvikla, špenát, sladké zemiaky, fazuľa (biela, čierna, svetlozelená a strakatá), šošovica a bravčové a baranie mäso.

B) Ženský vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 je veľmi dôležitým vitamínom, ktorý spolupôsobí s mnohými minerálmi a predpokladá sa, že nedostatku tohoto tzv. ženského vitamínu možno pripísať až 110 rôznych chorôb a zdravotných ťažkosti.

Účinky vitamínu B6

- ženské problémy - dostatok ˮženskéhoˮ vitamínu B6 spôsobuje úľavu pred a počas menštruácie (zmeny nálady, opuchy a návaly), vyrovnáva hladinu hormónov v krvi a ženy v prechode by mali myslieť na jeho pravidelný prísun, aby tak zabránili rozvoju nebezpečnej osteoporózy. A preto aj veľa liekov, ktoré lekári predpisujú v tehotenstve proti rannému nutkaniu na vracanie, obsahuje vitamín B6.

- znižuje zlý LDL cholesterol - jeho nedostatok vyvoláva totiž vyššiu hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a negatívne ovplyvňuje odstraňovanie cholesterolu z organizmu a preventívne tak pomáha v boji proti srdcových chorobám.

Ďalej vitamín B6 taktiež podporuje metabolizmus a je tak užitočný pri redukčných diétach, vplýva na optimizmus a radosť zo života a pre športovcov je užitočný kvôli jeho schopnosti udržiavať v rovnováhe sodík a draslík, čo je dôležité taktiež pre srdce a nervy.

Konzervovaním potravín sa množstvo vitamínu B6 znižuje až o 70% a mrazená zelenina ho obsahuje až o 50% menej ako zelenina v surovom stave. Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 je približne rovnaká ako vitamínu B1.

Zdroje vitamínu B6

- obilné klíčky, slnečnicové semená, pečeň, vlašské orechy, sója, banány, avokádo, cmar, hrozienka, sušené slivky, ružikový kel, kapusta, zemiaky a sladké zemiaky, losos a tuniak, morčacie, hovädzie a kuracie mäso, vajcia

C) Supervitamín B12 (kobalamín)

Začiatkom minulého storočia bolo postrachom tzv. ˮzhubná anémiaˮ, choroba na ktorú v dôsledku nedostatku červených krviniek zomieralo veľa ľudí. A nato v roku 1922 George Noyt Whipple z univerzity v Rochestri objavil, že psy postihnuté touto chorobou sa vyliečili vysokými dávkami hovädzej pečene.

K pokusom sa pridali aj ďalší dvaja lekári - George Minot a William Murphy, ktorí podávali pacientov 250g pečene denne. Všetkým trom lekárom, ktorí sa podieľali na tomto výskume, bola udelená Nobelová cena. Tento vitamín bol z vitamínov skupiny B objavený ako posledný.

Vitamín B12 je jedinou živinou obsahujúcou kobalt, ktorý je nevyhnutný pre život a napriek tomu, že množstvo vitamínu B12, ktoré človek potrebuje za celý život zodpovedá veľkosti zrna obilia, sú jeho účinky na organizmus viac než obdivuhodné.

Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je u deti 0,5 - 2 µg, u dospievajúcich a dospelých 2 - 4 µg a u tehotných a dojčiacich žien 4 µg. No liečebné dávky môžu byť podstatne vyššie a môžu činiť až 100 - 300 µg vitamínu B12 za deň.

Účinky supervitamínu B12

- má pozitívny vplyv na zdravie srdca - pretože spolu s kyselinou listovou pomáha znižovať hodnoty homocysteínu v krvi a tak redukovať riziko vzniku srdcových chorôb.

- vitamín B12 ako zdroj životnej energie - nedostatok vitamínu B12 spôsobuje úbytok karnitínu a a lekári v súčasnosti využívajú doplnky a injekcie s vitamínom B12 pri liečbe množstva ťažkostí súvisiacich s nedostatkom energie, trvalou vyčerpanosťou a únavou.

- vitamín B12 a optimizmus - vitamín B12 sa nepriamo zúčastňuje na výrobe tzv. ˮprenášačovˮ, ako sú látky ˮdobrej náladyˮ - metionín, serotonín a dopamín, ktoré vplývajú na pocit šťastia, radosti, vyrovnanosti a na pokojný spánok. Taktiež dopomáha zmierňovať stres a depresie.

- vitamín B12 a starší ľudia - hodnoty vitamínu B12 klesajú vekom a je preukázané, že asi 20% starších ľudí trpí na jeho nedostatok. Podľa niektorých výskumov sú hodnoty vitamínu B12 veľmi nízke aj u ľudí postihnutých Alzheimerovou chorobou.

Zdroje vitamínu B12

Sú živočíšneho pôvodu a jedná sa najmä o - pečeň, sardinky, losos, tuniak, treska, jahňacie a hovädzie mäso, jogurt, plnotučné mlieko a tvaroh. A preto sa ani nemôžeme čudovať tomu, že na nedostatok vitamínu B12 trpia najmä vegáni a vegetariáni.

Bohatým zdrojom mnohých vitamínov skupiny B sú aj chia semienka, konopné otruby, či dokonca aj konopný proteín. Na tieto vysoko výživné potraviny nedám dopustiť a vrelo ich odporúčam každému.

Záverečné zhrnutie

Všetky vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode a ich nadbytok telo dokáže vylúčiť močom. No ak si vyberáte doplnok výživy s vitamínmi skupiny B, je dôležité ich prijať spoločne ako komplex vitamínov skupiny B, pretože predávkovanie jedným z vitamínov skupiny B môže viesť k nedostatku iného.

Ďakujem za pozornosť a nezabudnite, že potešiť ma vedia aj vaše komentáre a postrehy.

Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;-)

Zdroje:

  • kniha: Jarmila Mandžuková - Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok

Odporúčané produkty2