Trápi vás časté pálenie záhy a neviete, čo naozaj pomáha a čoho by ste sa mali naopak vyvarovať, aby ste predišli tomuto, ale aj iným nepríjemným príznakom refluxu?
No poďme pekne od začiatku.
Čo je reflux?
Gastroezofageálny reflux, bežne známy ako reflux, je stav, pri ktorom žalúdočné kyseliny alebo iný obsah žalúdka unikajú späť do pažeráka (trubice, ktorá spája hrdlo so žalúdkom).
Deje sa tak kvôli abnormálnemu fungovaniu žalúdočneho zvierača. Pričom tento návrat môže poškodiť sliznicu pažeráka a spôsobiť rôzne príznaky a komplikácie.
Podľa štúdie zverejnenej v časopise BMC Public Health, gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) postihuje až 20% populácie v západných krajinách a jej početnosť celosvetovo rastie.
Reflux verzus pálenie záhy
Pálenie záhy je symptóm, ktorý môže vyplynúť z refluxu. Je to pocit pálenia alebo tepelného podráždenia, ktorý je cítiť za hrudnou kosťou.
Pálenie záhy je teda jedným z najčastejších príznakov refluxu, ale nie každý prípad refluxu musí spôsobiť samotné pálenie záhy.
Príčiny a rizikové faktory
Medzi hlavné príčiny refluxu patrí nedostatočná funkcia dolného ezofageálneho zvierača (DEZ), ktorý zvyčajne zabraňuje tomu, aby sa obsah žalúdka dostal naspäť do pažeráka. Rôzne faktory môžu túto funkciu oslabiť alebo spôsobiť, že DEZ sa uvoľní, ako napríklad:
- Tuková alebo veľmi korenená strava.
- Káva a alkohol.
- Fajčenie.
- Tehotenstvo.
- Nadváha alebo obezita.
- Niektoré lieky, ako sú antihistaminiká, kalciové blokátory alebo antidepresíva.
Príznaky
Hlavným príznakom refluxu je pálenie záhy, pocit pálenia alebo bolesti v hrudi, ktorá môže siahať až do hrdla.
Ďalšie bežné príznaky zahŕňajú:
- Opakované grganie alebo regurgitácia (spätný pohyb potravy).
- Problémy s prehĺtaním.
- Chronický kašeľ alebo chrapot.
- U ľudí s astmou môže reflux vyvolávať alebo zhoršovať astmatické symptómy.
- Pocit hrčky v hrdle.
Reflux môže niekedy vyvolať bolesť, ktorá môže byť zamieňaná za srdcový problém, je však dôležité rozlíšiť tieto dve príčiny bolesti hrudníka.
Nebezpečenstvo neliečeného refluxu
Gastroezofageálny reflux, najmä keď je chronický alebo neadekvátne liečený, môže viesť k celému radu vážnych zdravotných komplikácií:
- Dentálne problémy: Chronický reflux môže spôsobiť eróziu zubnej skloviny, čo vedie k zvýšenej citlivosti zubov a kazu.
- Ezofagitída: Dlhodobé pôsobenie žalúdočnej kyseliny na sliznicu pažeráka môže spôsobiť ezofagitídu, zápalový stav, ktorý môže spôsobiť bolesť, ťažkosti s prehĺtaním a krvácanie.
- Barretov pažerák: Predrakovinový stav, ktorý je charakterizovaný zmenami v bunkách výstelky spodnej časti pažeráka. Barretov pažerák vzniká ako reakcia na dlhobobé sa vystavenie kyseline, a zvyšuje riziko vývoja adenokarcinómu pažeráka.
- Adenokarcinóm pažeráka: Typ rakoviny pažeráka, ktorý sa môže vyvinúť z Barretovho pažeráka. Je to vážna a potenciálne smrteľná forma rakoviny, ktorá vyžaduje intenzívnu liečbu.
- Laryngofaryngeálny reflux (LPR): Ktorý môže postihnúť aj hrtan a hltan, čo vedie k LPR alebo "tichému refluxu". Tento stav môže spôsobiť chronický kašeľ, chrapot, problémy s hlasom a dokonca poškodenie hlasiviek.
- Aspirácia žalúdočnej kyseliny: V niektorých prípadoch môže žalúdočná kyselina unikať do priedušiek a pľúc, čo spôsobuje respiračné problémy, vrátane astmy, chronickej bronchitídy a opakovaných pľúcnych infekcií.
Prístupy k riešeniu problému s refluxom
Prístupy k riešeniu problému s refluxom by sme mohli rozdeliť do 3 kategórií:
1. Celková zmena životosprávy.
2. Medikamentózne riešenie.
3. Chirurgický zákrok.
Druhý a tretí prístup liečby refluxu necháme v kompetencii lekárov. Týmto článkom im rozhodne nechceme fušovať do remesla.
A zameráme sa na z dlhodobého hľadiska najdôležitejší, prvý prístup.
Celková zmena životosprávy
Jedná sa o zmeny v oblasti stravovania, životného štýlu, manažovania stresu a o oblasť prírodných doplnkov výživy a byliniek.
A) Zmeny v stravovaní
- Jedzte menej často a obmedzte maškrtenie - aj naše trávenie a žalúdok si potrebujú oddýchnuť.
- Neskorá večera - večeranie v neskorých hodinách tiež zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy (pokúste sa nejesť aspoň tri hodiny pred spaním).
- Obmedzenie potravín, ktoré spúšťajú reflux - vyhnite sa korenistým jedlám, mastným jedlám, čokoláde, citrusovým plodom, ktoré môžu vyvolať príznaky refluxu.
- Obmedzte pitie alkoholu a sýtených nápojov - prekysľujú a leptajú sliznicu.
- Obmedzte pitie kávy - a predovšetkým pitie nekvalitnej kávy.
B) Zmeny v životnom štýle
- Zvýšenie polohy hlavy pri spánku - použite extra vankúše alebo si inak upravte polohu postele tak, aby ste predišli spätnému prúdeniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka.
- Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti - nadmerná telesná hmotnosť môže okrem iného aj zvyšovať tlak na žalúdok a prispievať k príznakom refluxu.
- Fajčenie - dráždi už aj tak poškodenú sliznicu a zároveň môže oslabiť dolný ezofageálny zvierač, ktorý udržuje kyseliny vo vašom žalúdku.
C) Stresový manažment
Dlhodobý chronický stres škodí celému organizmu a nie je tomu inak ani pri refluxe. Jóga, meditácia, prechádzky v prírode a hlboké dýchanie sú vhodným riešením na redukovanie stresu.
D) Nami odporúčané prírodné doplnky výživy a bylinky:
- 100% prírodná zmes byliniek UKKO - Čaj na reflux. Jedná sa o bylinnú zmes špeciálne namiešanú pre ľudí s problematickým refluxom. Obsahuje cviklu, škoricu, kvet agátu bieleho, skorocel kopijovitý a malinové listy. Vrelo odporúčame.
- Aloe vera - šťava z aloe vera môže pomôcť upokojiť podráždenú výstelku pažeráka a žalúdka. A má aj mnoho ďalších zdravotných benefitov. Zopár tipov na kvalitné Aloe vera: https://www.zdravimkuspechu.sk/aloe-vera-gel-drink-new-finclub https://www.zdravimkuspechu.sk/aloe-vera-gel-bio-dr-jacobs
- Probiotiká - pomáhajú udržiavať zdravé trávenie a môžu zlepšiť črevnú mikroflóru, čo môže nepriamo pomôcť pri symptómoch refluxu.
- Brest červený (Slippery Elm) - má upokojujúce účinky na sliznice.
- Zázvor - známy pre svoje protizápalové a gastroprotektívne vlastnosti, zázvor môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a podporiť trávenie, čo môže byť užitočné pri znižovaní príznakov refluxu.
Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko nič.
Hýčkajte si teda svoje zdravie a ak sa Vám článok páčil, tak nás potešíte jeho zdieľaním.
Zdroje: