Staráte sa o svoje mitochondrie?

Mitochondrie - to sú mikroskopické elektrárne ukryté vo väčšine buniek, ktoré majú obrovský vplyv na naše zdravie, najmä pokiaľ ide o starnutie.

Úloha mitochondrií

Možno si ešte pamätáte z hodín biológie, že mitochondrie sú organely (podjednotka bunky, ktorá je špecializovaná na nejakú funkciu), ktoré sú často označované aj ako "elektrárne buniek“.

A to z jednoduchého a logického dôvodu.

Mitochondrie sú totiž hlavnými výrobcami energie v bunkách, ktorú bunky používaju na svoju činnosť.

A zároveň mitochondriálna funkcia súvisí aj so zápalom, čo je zase spoločný faktor celej rady chronických ochorení.

Dáva teda zmysel, že tieto malé bunkové elektrárne majú tak podstatný vplyv nato, ako starneme.

Pre viac informácií o zápaloch odporúčame článok: Zápal - skrytá príčina starnutia a chorôb

Mitochondrie, ATP a RFK

Vždy, keď mitochondrie produkujú energiu (vo forme ATP), vytvárajú aj vedľajší produkt nazývaný RFK (reaktívne formy kyslíka - druh voľného radikálu).

Určité množstvo RFK je normálne, ale s vekom sa kvalita a kvantita mitochondrií prirodzene znižuje.

Mitochondrie potom produkujú menej ATP a viac RFK, čo prispieva k poškodeniu a zápalu, ktorý sa môže šíriť po celom tele.

Okrem prirodzeného procesu starnutia však existujú aj ďalšie faktory, ktoré poškodzujú mitochondriálnu funkciu.

Patrí medzi ne fajčenie, stres, nedostatok a nedostatočná kvalita spánku, znečistenie životného prostredia (napr. plesne a smog) a strava bohatá na rafinovaný cukor a múku, ktorá spôsobuje nerovnováhu hladiny cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu.

Veda však našťastie objavuje čoraz viac spôsobov, ako mitochondrie podporovať počas starnutia, a niektoré z nich sú jednoduchšie, ako by sme si mysleli.

Stratégie na podporu mitochondrií

Aj pri mitochondriách platí, že strava zohráva kľúčovú rolu.

Pretože určité živiny, ako sú vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, železo, horčík, selén a mnoho ďalších, sú súčasťou produkcie ATP v mitochondriách a boja proti voľným radikálom RFK (kľúčové sú tu antioxidanty).

Nie je pre vás zrejme veľkým prekvapením, že práve výživné stravovanie je kľúčom k lepšiemu starnutiu a podpore mitochondrií.

Užitočné však môžu byť aj doplnky výživy, ako napríklad koenzým Q10 a resveratrol, ktoré je ťažké získať v potrebnom množstve z potravy.

Občasný pôst, obmedzenie kalórií a cvičenie sú ďalšie spôsoby, ako budovať silnejšie mitochondrie.

A mali by sme zároveň aj eliminovať faktory, ktoré ich úpadok spôsobujú. Sú nimi toxíny vo vzduchu, vode a potravinách.

Samozrejme, nie na všetko máme dosah, no aspoň čiastočným riešením je kupovanie organických potravín, používanie filtrov na vodu, či uprednostňovanie stravy s nižším glykemickým indexom.

A opomenúť nemôžeme prácu na lepšom zvládaní stresorov v našom živote. Pretože stres ničí okrem našich životov aj naše mitochondrie.

 

Starajte sa teda o svoje mitochondrie a ak sa vám článok páčil, tak nás potešíte jeho zdieľaním.