Vitamín E je veľmi účinným antioxidantom, čím spomaľuje starnutie. Zvyšuje chuť na sex a plodnosť a objavený bol v roku 1922 ako faktor plodnosti samíc potkanov.
Zaujímavosti o vitamíne E
- Spolu s vitamínom C je najviac preštudovaným vitamínom.
- Jedným z prvých poznaných účinkov vitamínu E je podpora činnosti pohlavných orgánov.
- Objavený bol v roku 1922 ako faktor plodnosti samíc potkanov.
- Tokoferol v doslovnom preklade znamená ˮto čo prináša plodnosť, čo podporuje zrodenieˮ.
- Ak prijímate vitamín E v strave, vašou stolicou a močom sa vylúči z neho až 60-70%.
- Vitamín E nie je vhodné užívať pár dní pred chirurgickými zákrokmi.
- V každom kubickom milimetri krvi je obsiahnutých až 5 miliónov červených krviniek. Bez ochrany vitamínu E však červené krvinky stratia za jeden deň až polovicu svojej výkonnosti. Znamená to, že za každú hodinu sa krvný obraz mení v závislosti na tom, koľko vitamínu E a ďalších látok sa do organizmu dostáva.
Takže pokiaľ sa po prebdenej noci, ktorú ste strávili pitím alkoholu v miestnosti plnej cigaretového dymu, cítite vyčerpaní, príčinou môže byť práve veľké množstvo poškodených červených krviniek.
Niečo z biochémie
Vitamín E tvorí skupina látok nazývaných ako tokoferoly, ktorých sa v prírode nachádza 8 foriem. Najúčinnejší a najaktívnejší z nich je alfa-, beta-, a gama-tokoferol.
Väčšina doterajších štúdií bola zameraná na účinnosť alfa-tokoferolu, ale ukazuje sa, že v prevencii rakoviny (napr. prostaty) je účinnejšia forma gama-tokoferolu, nachádzajúca sa najmä v orechoch, semenách a klíčkoch. Pre ľudský život je vitamín E nevyhnutný, pretože napomáha celkovej vitalizácií organizmu.
Užívanie a odporúčaná denná dávka vitamínu E
Deti:
- do 6 mesiacov: 4 m.j. = 6 mg
- 6. - 12. mesiac: 6 m.j. = 9 mg
- 1. - 3. rok: 9 m.j. = 13,5 mg
- 4. - 10. rok: 10 m.j. = 15 mg
Dospelí:
- ženy: 12 m.j. = 18 mg
- muži: 15 m.j. = 22,5 mg
1 medzinárodná jednotka - m.j. (alebo niekedy "IU") sa rovná 1,5 mg vitamínu E (alfa-tokoferolu)
*** Odporúčané denné dávky sú prevzaté od MUDr. Igora Bukovského, PhD. (Doporučená denná dávka podľa EÚ činí iba 12 mg).
Najviac ohrozenou skupinou, ktorá má vysokú potrebu vitamínu E sú muži v produktívnom veku, ženy po prechode a obézni ľudia a jeho potreba sa zvyšuje taktiež aj pri strese, u žien v období klimaktéria a pri užívaní hormonálnych prípravkov.
Ďalej nezabudnite na fakt, že:
- Vitamín E je rozpustný iba v tukoch a preto ho užívajte ihneď po jedle, ktoré obsahovalo tuk alebo priamo s tukom.
- Vysoké dávky železa, medi a horčíka znižujú jeho využitie.
- Podľa niektorých kardiológov tento vitamín udržiava krvný tlak na stredných nižších hodnotách. Preto, ak sa vo vašej rodine vyskytuje genetická záťaž srdcovou chorobou, mali by ste dbať na jeho pravidelný prísun.
- Ak užívate lieky proti zrážanlivosti krvi, tak sa o užívaní vitamínu E radšej poraďte s lekárom.
Zdroje vitamínu E
Nachádza sa predovšetkým v potravinách rastlinného pôvodu:
- v rastlinných olejoch,
- orechoch vrátane lieskových, mandliach...,
- fazuliach a cereáliách,
- zelenine, kapuste, špenáte a v pšeničných klíčkoch.
Vitamín E, chuť na sex a plodnosť
Oficiálne sa nechuť na sex označuje ako syndróm zníženého libida. Môže mať mnoho príčin počnúc infekciou a končiac stresom, dôležité je však vedieť, že jednou z príčin môže byť aj nedostatok vitamínu E.
Vitamín E má totiž schopnosť znižovať zrážanlivosť krvi, čím zlepšuje cirkuláciu krvného obehu v našom tele. A vy už zrejme dobre tušíte, aký to môže mať dopad v sexuálnej oblasti. Kvalitnejším prekrvením pohlavných orgánov!
A pozor, to ešte nie je všetko! Vitamín E sa tiež významne podieľa na tvorbe takzvaných prostaglandínov, t.j. látok, ktoré u žien vyvolávajú v maternici sťahy počas sexuálneho styku.
Okrem posilnenia činnosti pohlavných orgánov a zlepšovania sexuálnej výkonnosti u mužov, pravidelný prísun vitamínu E priaznivo pôsobí i na počet spermií a na ich pohyblivosť a dostatočné množstvo vitamínu E znižuje riziko predčasných potratov a ťažkých pôrodov.
A asi vás neprekvapí, že zvyšuje aj celkovo vitalitu a sexepíl.
Vitamín E a starnutie
Vitamín E pôsobí ako silný antioxidant, ktorý chráni bunkové steny pred náporom voľných radikálov (voľné radikály - nebezpečné látky, ktoré poškodzujú jednotlivé bunky i celý imunitný systém) a tým dokáže podľa mnohých vedcov odstrániť hlavnú príčinu starnutia.
A tak vám môže ubrať aj niekoľko rokov života a ponechať vás aspoň o čosi dlhšie mladými.
Vitamín E je však nápomocný aj pri poruchách pamäti spôsobených starnutím. Ďalším príznakom staroby je aj nedostatok energie a únava. A aj v tomto smere zohráva vitamín E dôležitú úlohu, pretože napomáha regenerácií buniek.
A čo povedať na záver? Kto si chce udržať energiu a vitalitu aj po päťdesiatke, nájde vo vitamíne E skvelého spojenca.
Signály upozorňujúce na nedostatok vitamínu E:
- zhoršenie zraku - spoločne s vitamínom A patrí k najaktívnejším činiteľom, ktoré chránia naše oči a to najmä sietnicu a šošovku
- nedostatočne pružná pokožka
- únava a nízka výkonnosť
- zápalové procesy v celom tráviacom trakte
- neplodnosť
- srdcové choroby
- starecké škvrny
- podráždenosť a znížená schopnosť koncentrácie
- pomalé hojenie rán
Prejavy prebytku vitamínu E
Sú veľmi výnimočné, no v extrémnych dávkach môže byť môže byť vitamín E toxický (najmä v syntetickej podobe) a jeho účinok kontraproduktívny. Jeho prípadné prejavy sú:
- bolesti hlavy
- hnačka
- zvracanie
- plynatosť
- poruchy srdcového rytmu
Vedeli ste, že:
- Telo si dokáže uložiť vitamín E v pečeni na dobu dlhú 3-5 rokov a že odborníci tento jav nazývajú ako rezervnú kapacitu?
- Vstrebávanie a antioxidačný účinok vitamínu E podporuje vitamín C a selén?
- Doplnky obsahujúce železo alebo lieky proti chudokrvnosti by ste mali užívať minimálne 8 hodín pred užitím doplnku s vitamínom E alebo po ňom?
- Alkoholizmus a užívanie liekov zaťažujúcich pečeň vyčerpáva zásoby vitamínu E v pečeni?
- Vitamín E narúša teplota (horúčava a dokonca aj mráz), kyslík a priemyselné metódy spracovania potravín?
- V zmrazených alebo v konzervovaných potravinách môže zostať dokonca aj iba 5% vitamínu E a že jeho účinnosť sa znižuje aj pri dlhšom uskladňovaní potravín?
Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;)
Zdroje:
- kniha: Jarmila Mandžuková - Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok