V košíku nie sú žiadne položky.
Tento článok bol publikovaný 03/10/2014
.Vitamín K je často podceňovaním a prehliadaným vitamínom. No vedzte, že neoprávnene. Je totiž nevyhnutný pre zrážanlivosť krvi, správnu mineralizáciu kosti a bunečný rast.
Dánski vedci v roku 1930 zistili, že na malých kurčatách kŕmených potravou bez tuku sa prejavili krvácavé stavy. Tento problém riešili použitím látky nachádzajúcej sa v lucerne, ktorú nazvali vitamín K podľa nemeckého slova ˮKoagulationˮ - zrážavosť.
Sú nimi zrážanlivosť krvi, zdravé kosti a správny vývoj buniek. No poďme pekne poporiadku.
Vitamín K zabraňuje vykrvácaniu tým, že uvádza do pohybu zložitý proces zrážania krvi. Vitamín K je totiž zlúčeninou, ktorá napomáha prinajmenšom 12 proteínom v našej krvi zraziť sa, naviazaním sa na ióny vápnika.
Tento proces je extrémne zložitý a pochopiť ho nie je potrebné. Veď načo aj?
Potrebné si je len uvedomiť, že vitamín K nás ochraňuje pred ťažkosťami spojenými so slabým krvácaním, akými sú napr. krvácanie z nosa, silné menštruačné krvácanie, krv v stolici alebo v moči, či krvácanie z ďasien, ktoré sú zároveň aj možnými príznakmi jeho nedostatku.
A preto sa ani niet čomu čudovať, že ho lekári predpisujú pred väčšími operáciami.
A navyše, vitamín K taktiež zohráva dôležitú rolu v prevencii nebezpečných krvných zrazenín, ako je tomu v prípade krvných zrazenín v tepnách (artériach), ktorých tvorba môže viesť až k infarktu myokardu.
Je to síce pomerne málo známe, no vitamín K sa stará o udržanie zdravých kosti a to tým, že pomáha aktivovať osteokalcin, teda protein, ktorý je nevyhnutný pre správnu mineralizáciu kostí (proces pomocou ktorého sú vápnik a iné minerály ˮvkladanéˮ do kosti).
Inými slovami vitamín K zohráva priamu úlohu v zaistení toho, aby naše kosti zostali silné a tvrdé. Bez adekvátneho doplnenia tohto vitamínu je teda náš osteokalcin neschopný naviazať sa na vápnik, v dôsledku čoho sa môžu začať prejavovať nepríjemnosti, akými sú napr. osteoporóza, či zvýšené riziko zlomenín.
Treba si uvedomiť, že všetky vitamíny zohrávajú dôležitú rolu v raste a vývoji buniek a vitamín K nie je samozrejme žiadnou výnimkou. Potrebujeme ho napr. na podporu funkcie proteínu Gas6 (patrí do rodiny plazma proteínov závislých na vitamíne K), ktorý reguluje rast a rozmnožovanie buniek a zároveň zabraňuje ich odumieraniu.
Vitamín K teda pomáha našim bunkám navzájom komunikovať a zaisťuje, aby naše telá bez problémov vykonávali nespočetné množstvo každodenných úloh.
Podľa Leona Schurgersa z Maastrichtskej univerzity vedie vápenatenie tepien ku kardiovaskulárnym ochoreniam a zároveň obmedzenie tohto problému môže znížiť riziko úmrtia u ľudí s chronickým ochorením ľadvín a koronárnych tepien.
A zároveň bolo na rovnakej univerzite preukázaná schopnosť vitamínu K blokovať hromadenie a aj znižovať už existujúce usadeniny vápnika a to až o 37%. Výsledky boli následne publikované v magazíne Blood, ktorý je vydávaný americkým združením hematológov.
Vitamín K sa rovnako ako vitamíny A, D, a E sa rozpúšťa v tukoch. Vyskytuje sa v troch formách:
Odporúčaná denná dávka vitamínu K je pre dospelého muža 120 mikrogramov a pre dospelú ženu 90 mikrogramov denne. No niektoré zdroje uvádzajú aj 1 mikrogram na 1 kg hmotnosti nezávislé na veku a pohlaví.
Nedostatok vitamínu K je síce ojedinelý jav, no v prípade, ak často užívate antibiotiká (a ničíte si tým črevnú mikroflóru) a rôzne iné lieky (najmä lieky na riedenie krvi), či trpíte chorobami pečene, črevnými ťažkosťami a ďalšími chorobami, pri ktorých je narušené vstrebávanie živín (vredová kolitída, celiakia, či zápaly tenkého čreva), tak zbystrite pozornosť a zamyslite sa, či náhodou netrpíte týmito príznakmi nedostatku vitamínu K:
Ako vidíte, nie je to nič komplikované.
Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;-)
Zdroje:
Určite už väčšina z nás počula o tom, že užívanie omega-3 nenasýtených mastných kyselín je prospešné pre naše zdravie.
Čítať ďalejVšetci vieme, že spánok je nevyhnutný pre naše zdravie a kvalitu života. No napriek tomu sa znepokojujúce percento ľudí pravidelne ocitá bez kvalitného spánku.
Čítať ďalejKaždý z nás má príležitostné tráviace problémy, akými sú žalúdočné ťažkosti, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka.
(2 Komentárov)Srdcovo-cievne ochorenia sú na Slovensku hlavnou príčinou úmrtí (až 35%) a dokonca 9 z 10 Slovákov má minimálne 1 rizikový faktor pre vznik srdcovo-cievneho ochorenia.
Čítať ďalej