V košíku nie sú žiadne položky.
Tento článok bol publikovaný 02/02/2018
.Maca - známa aj ako "brazílsky ženšen" je pre mnohých potravinou 21. storočia.
Jej užívanie sa v posledných rokoch dosť spopularizovalo a pre mnohých je odpoveďou na problémy súčasnej doby, akými sú stres, chronická únava a vyčerpanie, problémy s potenciou, prostatou, či zníženým libidom alebo plodnosťou.
A v dnešnom článku sa pozrieme práve na jej hlavné benefity, ako inak, podporené relevantnými výskumami.
Čítate správne. Maca býva pre svoje účinky a pôsobenie často označovaná aj ako "peruánska viagra" alebo "peruánsky ženšen". Je prastarou liečivou rastlinou pochádzajúca z Peruánskych Ánd, ktorá sa pestuje najmä v náhorných plošinách stredného Peru v nadmorskej výške 3500 - 4500 m. n. m.
Je jednou z najstarších a najvyššie rastúcich rastlín na svete. Jej jedlý koreň je podobný reďkovke, má špecifickú sladkú chuť a arómu a patrí medzi základné zložky potravy u miestneho obyvateľstva. Existuje v niekoľkých farbách, od bielej až po čiernu.
Koreň z maky je obyčajne sušený a konzumovaný v práškovej forme. Tiež je k dispozícii v kapsulách a ako tekutý extrakt, pričom kvôli jej špecifickej zemitej chuti veľa ľudí uprednostňuje práve jej kapsulovú formu.
Zásluhou peruánskeho kozmonauta Carlosa Ismaela Noriega využíva NASA Macu ako doplnok výživy kozmonautov. Vedci z NASA zistili, že veľmi pozitívne ovplyvňuje ich celkový fyzický stav, a zároveň napomáha udržiavať jasnú myseľ a reflexy dôležité pre náročné misie.
Pokles libida (sexuchtivosti) je čoraz bežnejším problémom už aj u pomerne mladých ľudí, v dôsledku čoho stúpa záujem o bylinky a rastliny riešiace daný problém. Výskum z roku 2010, ktorý zahŕňal štyri randomizované klinické štúdie s celkovým počtom 131 účastníkov preukázal, že maca zlepšuje sexuálnu túžbu po najmenej 6 týždňoch užívania. Je teda bezpochyby rozumnou voľbou pri zníženom libide mužov aj žien.
Pokiaľ ide o mužskú plodnosť, kvalita a kvantita spermií sú jej kľúčovými faktormi. Nedávne vyhodnotenie piatich menších štúdií ukázalo, že maca zlepšuje kvalitu semena u neplodných aj zdravých mužov. Jednou z preskúmaných štúdií bola štúdia s deviatimi zdravými mužmi. Po 4-mesačnej konzumácii maky výskumníci u nich zistili zvýšenie objemu, počtu a pohyblivosti spermií.
Maca môže zlepšiť fungovanie mozgu, o čom už dávno vedeli obyvatelia Peru, ktorí ju dávali deťom na zlepšenie ich výkonov v škole. V štúdiách vykonaných na zvieratách, maca zlepšila učenie a pamäť u hlodavcov, ktorí mali poruchy pamäti. V tejto súvislosti je čierna maca účinnejšia ako iné odrody.
Maka má adaptogénne vlastnosti, vďaka ktorým dokáže zmierniť stres a dopady stresových faktorov a redukuje stupeň apatie mysle. Je veľmi zaujímavou voľbou pre vysoko vyťažených ľudí a ľudí trpiacich tzv. syndrómom chronickej únavy.
Prostata je žľaza, ktorá sa nachádza len u mužov. Rozšírenie prostaty, známe aj ako benígna prostatická hyperplázia (BPH), je bežné u starnúcich mužov. Zväčšená prostata môže spôsobiť rôzne problémy s močením, pretože obklopuje rúrku, ktorou sa z tela odstraňuje moč.
Zaujímavé je, že niekoľko štúdií, zatiaľ vykonaných len na hlodavcoch naznačujú, že červená maka znižuje veľkosť prostaty. Účinok červenej maky na prostatu je spojený s jej vysokým množstvom glukozinolátov. Tieto látky sú tiež spojené so zníženým rizikom rakoviny prostaty.
Menopauza je čas v živote ženy, kedy sa jej menštruačné cykly zastavia natrvalo. Prirodzený úbytok estrogénu, ktorý sa vyskytuje počas tejto doby, môže spôsobiť celý rad nepríjemných symptómov, akými sú návaly horúčavy, vaginálnu suchosť, výkyvy nálady, problémy so spánkom a podráždenosť.
Na základe výsledkov štyroch štúdií skúmajúcich ženy v menopauze, maca pomohla zmierniť symptómy menopauzy, vrátane návalov horúčavy a prerušovaného spánku. Skúsenosti z môjho okolia im dávajú za pravdu.
Okrem toho štúdie na zvieratách naznačujú, že maca môže pomôcť chrániť zdravie kostí. A ženy majú vyššie riziko osteoporózy práve po menopauze.
Maca môže zlepšiť duševnú pohodu a náladu znížením depresie a úzkosti, najmä u žien v menopauze. Obsahuje totiž rastlinné zlúčeniny nazývané flavonoidy, o ktorých sa predpokladalo, že sú aspoň čiastočne zodpovedné za tieto psychologické prínosy.
Užívanie maky je veľmi jednoduché. Je ju možné užívať ako doplnok vo forme kapsúl alebo ako prášok pridať do smoothies, ovsených vločiek, jogurtov atď.
Optimálna dávka maky pre lekárske použitie nebola striktne stanovená. Avšak dávka prášku použitého v štúdiách sa vo všeobecnosti pohybuje od 1,5 do 5 gramov denne. Najpoužívanejším typom macy, je žltá maka.
Pretože maka je tzv. superpotravinou, môže sa používať aj vo väčších množstvách ako iné liečivé byliny. Taktiež sa môže užívať dlhšiu dobu bez škodlivých vedľajších účinkov.
Majte sa krásne, komentujte, lajkujte a šírte poznanie do sveta. :-)
Zdroje:
Určite už väčšina z nás počula o tom, že užívanie omega-3 nenasýtených mastných kyselín je prospešné pre naše zdravie.
Čítať ďalejVšetci vieme, že spánok je nevyhnutný pre naše zdravie a kvalitu života. No napriek tomu sa znepokojujúce percento ľudí pravidelne ocitá bez kvalitného spánku.
Čítať ďalejKaždý z nás má príležitostné tráviace problémy, akými sú žalúdočné ťažkosti, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka.
(2 Komentárov)Srdcovo-cievne ochorenia sú na Slovensku hlavnou príčinou úmrtí (až 35%) a dokonca 9 z 10 Slovákov má minimálne 1 rizikový faktor pre vznik srdcovo-cievneho ochorenia.
Čítať ďalej
Dobry den ja mám zakazané úžívať doplnky!! Lekári mi hovorili že nemôžem úžívat kofeín maca ,lebo ja músím byt sprostí !! Žiadný taký čo pozítívňe oplivňuje mozog. Taký sú komárne lekáry.dakujem
Áno v Komárne a asi aj inde sú lekári sprostí ako papuča. Zdravý človek vojde, a oni ho zlikvidujú. Z komárňanskej nemocnice vedie cesta rovno na cintorín.