Konopný olej - zelené zlato z konope

Konopný olej si vydobil prívlastok zelené zlato a oprávnene je považovaný za klenot rastlinných olejov, ktorý bol v roku 2010 zapísaný do českého liekopisu.

Za studena lisovaný je z pohľadu ľudskej výživy a zdravia dokonca pokladaný za najhodnotnejší rastlinný olej vôbec. A práve v tomto článku sa vám pokúsim zrozumiteľne vysvetliť, prečo je tomu tak.

Niečo viac o konopnom oleji

Konopný olej je rastlinný olej, ktorý sa získava lisovaním semien rastlín rodu konope (Cannabis sativa L.), presnejšie povedané z tzv. technického konope, ktoré prakticky neobsahuje návykové látky THC. Konope siate alebo technické konope nie je marihuana!

Na Slovensku sú schválené na pestovanie len odrody konopy siatej, ktoré obsahujú menej ako 0,2 % psychoaktívnej látky THC.

Konopný olej sa podľa spôsobu spracovania delí na:

a) nerafinovaný - ktorý sa získava lisovaním za studena. Má svetlo až tmavo zelenú farbu a jeho chuť je mierne oriešková.

b) rafinovaný - olej je číry a bez farby, so slabou vôňou a chuťou. Neobsahuje prírodné vitamíny a antioxidanty. Je najmä súčasťou kozmetických prípravkov. V priemysle sa používa pri výrobe maziv alebo náterových hmôt.

Zrejme vám netreba ani obzvlášť prizvukovať kľúčovosť konzumácie nerafinovaného, za studena lisovaného konopného oleja, ktorý právom patrí medzi najhodnotnejšie rastlinné oleje vôbec a ktorému sa pripisuje množstvo zdravotných účinkov.

No nato, aby sme pochopili jeho výnimočnosť, sa potrebujeme bližšie pozrieť na jeho zloženie a vlastnosti.

Zloženie ˮzeleného zlataˮ z konope

Konopný olej vďačí za svoje účinky najmä vysokému obsahu Omega-3 polynenasýtených mastných kyselín (ALA), ktorých obsah je u konopného oleja spomedzi všetkých rastlinných olejov najvyšší.

Ďalším, nemenej dôležitým javom, je obsah Omega-6 a Omega-3 polynenasýtených mastných kyselín v pre ľudský oragnizmus ideálnom vyváženom pomere 2:1 až 3:1.

Faktom je, že už jedna lyžica kvalitného konopného oleja obsahuje cca. 2,5g ALA (kyselina alfa-linolenová), čo je minimálne o 30-krát viac, ako lyžica slnečnicového oleja (jedného z bohužiaľ najbežnejších olejov takmer každej priemernej domácnosti).

Takýmto unikátnym pomerom Omega-6 a Omega-3 polynenasýtených mastných kyselín sa nemôže pochváliť žiaden iný jedlý rastlinný olej a preto jeho klasifikovanie ako najhodnotnejšieho rastlinného zdroja týchto polynenasýtených mastných kyselín nebude ďaleko od pravdy.

Konopný olej obsahuje najviac tzv. "PUFA" zo všetkých rastlinných olejov, až 80% polynenasýtených mastných kyselín OMEGA-3 a OMEGA-6, žiaden cholesterol alebo škodlivé trans - mastné kyseliny.

Opomenúť by sme však rozhodne nemali ani iné hodnotné látky a to predovšetkým chlorofyl a vitamín E, ale aj vitamíny A, D a dokonca i niektoré vitamíny skupiny B a fytosteroly, ktoré pri vyššom obsahu v strave znižujú hladinu tzv. zlého LDL-cholesterolu v krvi. Z minerálov konopný olej obsahuje najmä vápnik, horčík, draslík a železo.

A práve v obsahu tak širokej škály biologicky hodnotných látok a v ich ideálnom prírodnom nakombinovaní tkvie účinnosť konopného oleja, čo pri súčasnom spôsobe života a spôsobe stravovania platí dvojnásobne.

A tak sa ani nemôžeme čudovať, že konopný olej je spájaný s odstráňovaním pravých príčin celej rady tzv. civilizačných ochorení, akými sú napr. znížená imunita, poruchy trávenia, ochorenia srdca a ciev, alergie, ekzémy, no i mnohé iné.

Súhrnný zoznam účinkov konopného oleja:

 • konopný olej, ktorý je charakteristický svojou zelenou farbou, obsahuje vysoké množstvo chlorofylu, známeho svojimi protirakovinotvornými, hojacimi, antibakteriálnymi a antiradiačnými účinkami
 • je veľmi silným a účinným prírodným podporným prostriedkom pri prevencii, či dokonca liečbe mnohých civilizačných ochorení a to vďaka unikátnemu zloženiu a vyváženému pomeru polynenasýtených mastných kyselín
 • silné protizápalové účinky
 • účinkuje taktiež antimykoticky (protiplesňovo)
 • napomáha pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení a arytmie
 • pôsobí preventívne proti ateroskleróze
 • je vysokoúčinný pri liečbe atopických ekzémov, psoriázy, lupienky a akné
 • je vynikajúcim podporným prostriedkom pri liečbe zápalových, alergických a mykotických ochorení kože, akné, či vnútorných zápalových a mykotických ochorení tráviaceho traktu
 • pomáha redukovať hmotnosť - konopný olej významne napomáha správnej regulácií ukladania tukov a v neposlednom rade odbúravaniu nežiadúcich tukov
 • stimuluje nervový systém a pôsobí preventívne proti neurodegeneratívnym ochoreniam, akými sú napr. Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba
 • podporuje nastolenie hormonálnej rovnováhy a to najmä v období menopauzy
 • má regeneračné účinky
 • posilňuje imunitný systém a blokuje alergické a auto-imúnne reakcie a v neposlednom rade
 • znižuje cholesterol - vďaka fytosterolom, ktoré majú aktívny vplyv na obsah cholesterolu v krvi a dokážu vynikajúco regulovať jeho hladinu
 • a zlepšuje stav cukrovky

V rešerši MUDr. Frolkovičovej sa uvádza, že konopný olej už pri užívaní 1PL denne "signifikantne znižuje u pacientov s cukrovkou 2.typu hladinu LDL cholesterolu, triglyceridov, cukru aj glykovaného hemoglobínu v krvi. Rovnako u týchto pacientov dochádza k zvýšeniu hladiny “dobrého” HDL cholesterolu. Efekt tejto suplementácie dokonca pretrváva aj nejaký čas po vysadení konopného oleja."

Konopný olej a rakovina

Ako sme už spomínali vyššie, konopný olej má bohaté zastúpenie polynenasýtených mastných kyselín, ktoré v kombinácií s vysokým obsah GLA (kyselina gama-linolenová) pracujú v organizme hneď na niekoľkých úrovniach.

Konkrétne tak, že udržujú metabolizmus buniek vo výbornej kondícii a podporujú imunitný systém, čím významne znižujú riziko rakovinových ochorení a zároveň dopomáhajú k ich liečbe.

V kombinácií s vysokým obsahom chlorofylu má konopný olej (za studena lisovaný z konopných semienok) bezpochyby preventívny a minimálne podporný potenciál pri liečbe rakoviny.

V poslednom čase sa internetom šírila informácia o nevšedných liečebných účinkoch konopného oleja. Treba však dodať, že sa jednalo o destilovaný olej s THC, ktorý je na Slovensku (bohužiaľ) zakázaný a tak to vyzerá, že Slovensko legalizáciu marihuany na liečebné účely zatiaľ ani neplánuje. Na rozdiel od našich západných susedov Čechov, ktorí pomerne nedávno marihuanu na liečebné účely legalizovali.

Konopný olej na popáleniny a spálenia po opaľovaní

Konopný olej sa vynikajúco osvedčil pri bežných popáleninách, obareninách, alebo aj po prehnanom opaľovaní na slnku.

Po jeho aplikácii na pokožku výrazne zlepšuje stavy pri bežných popáleniach alebo po nadmernom opaľovaní. Redukuje vznik pľuzgierov, ukĺudňuje pokožku a zmierňuje alergické prejavy na slnko. Vynikajúci je po opaľovaní na bolestivú a červenú pokožku.

Samozrejme, nie je liekom na popáleniny, a nenahrádza liečbu závažnejších popálenín či obarenín.

Konopný olej a jeho užívanie

Konopný olej je nevyhnutné konzumovať za studena a jeho odporúčaná dávka je zrhuba v rozmedzí 1 až 2 polievkových lyžíc denne.

Ideálne je jeho využitie v studenej kuchyni, napríklad pri príprave zeleninových šalátov. Vhodnou voľbou je aj jeho konzumácia ako tzv. ˮaperitívuˮ (štamperlík konopného oleja nie je rozhodne na škodu).

Treba ho skladovať v tme a chlade, aby nezažltol. Za žiadnych okolností ho nevyužívajte na varenie, vyprážanie alebo k akejkoľvek inej tepelnej úprave (je tepelne nestabilný a oxiduje).

No týmto využitie konopného oleja ani zďaleka nekončí.

Vhodný je aj na použitie vonkajšie a to pri týchto konkrétnych prípadoch:

1. Suchá/poranená pokožka - konopný olej má skvelé regeneračné vlastnosti, vďaka ktorým sa pokožka dobre hojí, je napnutá a udržiava si mladistvý vzhľad. Hydratovaná koža je zdravá koža.

2. Lupiny, ekzém, suché, lámavé vlasy, lámavé nechty - taktiež aplikujte konopný olej na postihnuté časti a pozitívne účinky by na seba nemali nechať dlho čakať. Živiny z konopného oleja spevnia a vyživia dané časti.

Na pamäti treba mať fakt, že konopný olej nie je liekom v pravom/tradičnom slova zmysle, ale že sa jedná o vysoko funkčnú potravinu alebo ak chcete, dar prírody. A tak ako všetko v prírode má svoje miesto a mieru, tak aj konopný olej by mal byť konzumovaný v svojej prirodzenej, rozumnej miere.

Ďalšie dôvody užívania konopného oleja:

 1. Je vhodný na dlhodobé a aj každodenné užívanie.
 2. Je dokonale vyvážený.
 3. Je chutný, výživný a veľmi zdravý.
 4. Je ekologický - konopa je rastlina patriaca k najekologickejšie pestovaným rastlinám vôbec.
 5. Je vhodný pre deti, celiatikov, diabetikov ako aj alergikov.

Nevýhody užívania konopného oleja

Konopný olej je spomedzi rastlinných olejov najvhodnejším zdrojom omega-3. No napriek tomu nedokáže plnohodnotne nahradiť esenciálne zložky omega-3 mastných kyselin EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), ktorých zdrojom je predovšetkým rybí olej.

Kombinácia GLA+EPA+DHA (a teda kombinácia konopného a rybieho oleja) poskytuje komplexnejší účinok, z dôvodu pôsobenia na viacerých úrovniach súčasne. Táto dvojkombinácia je obzvlášť účinná pri zápaloch.

Majte sa krásne, nezabúdajte na dary prírody a šírte poznanie do sveta! ;)

Zdroje:

4 komenty k “Konopný olej - zelené zlato z konope”

Napíšte svoj komentár
Vyhľadávanie
Verejná anketa

Nádorové tkanivo je vždy kyslejšie než ostatné tkanivo. Je to:

Posledné Články