Dva recepty z kurkumy, o účinkoch ktorých by ste rozhodne mali vedieť

Čo ak by som vám povedal, že existujú 2 jednoduché recepty z kurkumy, ktoré dokážu zahnať prechladnutie a chrípku len v priebehu 3 dní alebo vás nabiť tak dôležitými antioxidantmi.

Mnohí z vás majú už iste skúsenosti s používaním kurkumy ako korenia a iní z vás ho zase poznajú ako oranžovo-žltý prášok predávaný v obchodoch so zdravou výživou.

Ale už menej z nás pozná spôsoby, ako silu kurkumy zvýšiť a zacieliť na riešenie špecifických problémov pomocou jednoduchých prírodných receptov. A práve o tom bude tento dnešný článok.

Kurkuma, kurkumín a vplyv kurkumy na zdravie

Hneď na úvod, ešte pred tým, ako prejdeme k samotným receptom, je treba podotknúť, že kurkuma vďačí za svoje blahodárne účinky najmä látke kurkumín (polyfenol identifikovaný ako esenciálna, aktívna zložka).

Ten je tradičným prírodným liečivým prostriedkom a antioxidantom s protizápalovými a protirakovinovými vlastnosťami, ktorý je aplikovaný vo viac ako 150 terapiách.

V minulom článku o účinkoch kurkumy a o úskaliach jej užívania sme spomínali, že účinná zložka kurkumy kurkumín sa v kurkume nachádza v 3,14%-nom zastúpení a že problematická je vstrebateľnosť kurkumínu a maximalizácia potenciálu jeho využitia. Dôvodom toho sú tráviace enzýmy, ktoré spracovávajú kurkumín a tak výrazne znižujú využiteľnosť kurkumínu pre mnoho účelov.

No nie pre účely všetky, čoho dôkazom budú aj nasledovné recepty.

1. Kurkuma s medom = prírodný životabudič

Podľa ajurvédy je zmes kurkumy s medom najsilnejším prírodným antibiotikom. No na rozdiel od syntetických antibiotík vyvinutých farmaceutickým priemyslom, kurkuma nemá negatívny dopad na črevnú mikroflóru a imunitu.

Užívanie tejto zmesi naopak zlepšuje trávenie, zvyšuje množstvo zdraviu prospešných baktérií v našom čreve, ničí baktérie a podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.

A preto v prípade, ak u vás nastúpia prvé príznaky prechladnutia, nádchy alebo chrípky, pripravte si zmes kurkumy a medu.

Príprava, užívanie a ďalšie účinky zmesi kurkumy a medu

Samotná príprava zmesi je veľmi jednoduchá. Stačí pridať 1 polievkovú lyžicu kurkumy do 100g medu, poriadne premiešať, vložiť do sklenenej nádoby a životabudič prekvapivo príjemnej chuti je na svete.

A následne môžete túto zmes hneď pri prvých príznakoch nádchy, prechladnutia alebo chrípky užívať týmto spôsobom:

  1. deň - užívajte ½ PL každú hodinu počas dňa
  2. deň - užívajte ½ PL každú druhú hodinu počas dňa
  3. deň - užívajte ½ PL 3-krát denne

Zmes kurkumy a medu by mala zostať v ústach až do úplného rozpustenia. Po 3 dňoch užívania ochorenie zvyčajne ustúpi a dôjde k uzdraveniu, čoho dôkazom je aj moja priateľka, ktorú som dal touto zmesou veľmi rýchlo dokopy, aby sa mi následne mohla venovať. :-)

Dobrou správou je aj to, že túto podomácky vyrobenú zmes kurkumy a medu môžete užívať aj pri dýchacích ochoreniach. V takomto prípade užívajte ½ PL 3-krát denne počas jedného týždňa. Do tejto zmesi môžete pridať aj kokosové mlieko alebo ju môžete piť jednoducho s čajom.

No pozor na teplotu čaju, pretože blahodárne látky medu neznášajú dobre teploty nad 40 stupňov celzia.

Táto zmes je taktiež vynikajúcou voľbou aj pre ľudí trpiacich hemofíliou (hemofília je dedičná krvácavá porucha, pri ktorej krv postihnutej osoby neobsahuje dostatok bielkoviny potrebnej na zrážanie krvi, alebo táto bielkovina úplne chýba) alebo vysokým (hypertenziou) a nízkym tlakom. Kurkuma taktiež znižuje cukor v krvi, no ešte pred jej užívaním sa nezabudnite radšej poradiť so svojim lekárom.

Ďalšie tipy na využitie samotnej kurkumy

V súlade s odporúčaniami indo-tibetskej medicíny, môžete samotnú kurkumu užívať nasledovne:

  • pred jedlom - vynikajúca na hrdlo a pľúca
  • s jedlom - vynikajúca na trávenie
  • po jedle - vynikajúca na hrubé črevo a obličky

Načo si treba dať pri užívaní kurkumy pozor?

Kurkumu by ste namali užívať, ak trpíte na ochorenie žlčníka. Môže totiž spôsobiť jeho sťahovanie svalov. A preto v prípade, ak trpíte na ochorenie žlčníka alebo užívate lieky na žlčník, tak sa ešte pred začatím užívania tohto prírodného prostriedku obráťte pre istotu na svojho lekára.

2. Smoothie s kurkumou = nápoj plný antioxidantov

Ako by sa vám páčilo začať deň s antioxidačnou ˮbombouˮ, ktorá má celú hromadu liečivých vlastnosti? Ako už o malú chvíľu uvidíte (a snáď aj ochutnáte), smoothie s kurkumou spĺňa tieto kritéria dokonale.

Vedzte, že len sotva existuje niečo zdravšie ako smoothie (rozmixované ovocie, zelenina, oriešky, semienka...) z kvalitných a vhodne skombinovaných potravín. A ak by som vám mal poradiť len jednu jedinú vec, ktorú by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, tak by to určite bolo práve smoothie.

Na prípravu smoothie s kurkumou budete potrebovať tieto ingrediencie

 

ˮV budúcnosti nebude doktor liečiť predpisovaním liekov, bude sa starať o liečbu a prevenciu výživou a stravou.ˮ Thomas Edison

A nezabudnite, že záleží aj na kvalite jednotlivých ingrediencií a že náhrada konopného alebo kokosového mlieka, mliekom klasickým je nevhodná. Ak už, tak do úvahy prichádza ešte mlieko mandľové.

Príprava smoothie s kurkumou

Pridajte všetky ingrediencie do mixéra a rozmixujte na jemno. Pite tento nápoj ideálne ráno nalačno. Je to vynikajúci spôsob ako naštartovať váš deň a nabiť vaše telo tak dôležitými antioxidantmi.

Budem rád, ak sa o svoje skúsenosti podelíte aj s ostatnými ľuďmi v komentároch nižšie. Dobrú chuť, majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;-)

Obohatiť by vás mohli aj ďalšie články o kurkume:

Zdroje:

2 komenty k “Dva recepty z kurkumy, o účinkoch ktorých by ste rozhodne mali vedieť”

Napíšte svoj komentár
Vyhľadávanie
Verejná anketa

Čo nám najviac škodí?

Posledné Články