7 druhov plastových fliaš alebo čo si potrebujete overiť pred kúpou balenej vody

Máte sa radi a záleží vám na vašom zdraví? Tak si pred kúpou plastovej fľaše skontrolujte jej dno.

Pretože označenie plastových fliaš je totiž veľmi dôležité. Plastové fľaše označené napr. symbolmi HDP, HDPE, PP nevylučujú do vody žiadne toxické látky, no naopak plasty s označením iným, môžu vylučovať ťažké kovy, chemické látky, či karcinogény.

A práve preto má veľký zmysel poznať význam jednotlivých symbolov, čísiel alebo číselných symbolov na etiketách fliaš, ktoré označujú obsah a zdravotnú závadnosť/nezávadnosť nami kupovaných fliaš.

1. PET alebo PETE

Známy ako (polyetyléntereftalátový) označuje fľaše na jedno použitie, ktoré môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky. Tieto látky môžu postihovať hormonálnu rovnováhu.

Tento najpoužívanejší plastický materiál nájdeme vo väčšine výrobných obaloch a obaloch od fliaš. Ak by sme chceli PET fľašu znova použiť, zvyšuje sa riziko vylúčenia baktérií. Tento materiál je ťažké dekontaminovať a pri správnom čistení si to vyžaduje škodlivé chemické látky, keďže PET fľaše môžu vylučovať karcinogény.

Fľaše s týmto označením odporúčam nekupovať alebo aspoň nevyužívať opakovane, no v žiadnom prípade ich nenechávajte vystavené teplu a slnečnému žiareniu, pretože sa tým výrazne zvyšuje vylučovanie škodlivých látok antimónu a bisfenolu A (BPA).

Viac o škodlivosti PET fliaš sa môžete dočítať v článku: Teplá voda v PET fľašiach, zdravie deti a rakovina

2. HDP alebo HDPE

Je plast, ktorý prakticky nevylučuje žiadne chemické látky. Odborníci odporúčajú kupovať si vodu vo fľašiach označených týmto symbolom, keďže je to pravdepodobne najzdravšia balená voda, akú vôbec v obchode nájdeme.

HDP je vysokohustotný polyetylén využívaný na výrobu krabíc od mlieka, saponátov, hračiek, fliaš na oleje a na výrobu plastových vreciek. Tento najčastejšie recyklovaný plast je považovaný za najbezpečnejšiu formu plastov, ktorý je nazývaný aj ako tzv. ˮdobrý plastˮ. Jeho recyklácia je pomerne jednoduchá a cenovo výhodná.

3. PVC alebo 3V

Označovanie plastových fliašPVC vylučuje 2 toxické chemické látky, ktoré majú značný vplyv na hormóny v našom tele. Tento jemný a flexibilný plast sa využíva na výrobu dóz na potraviny, fliaš stolového oleja a hračiek pre deti ako napr. hryzátko.

Ďalej sa používa ako krycí materiál počítačových káblov a na výrobu potrubí a iných kanalizačných častí. Keďže je odolný voči slnečnému žiareniu a poveternostným podmienkam, vyrábajú sa z neho aj okenné rámy, hadice, záhradné oblúky a pletivá.

4. LDPE

Tento plast sa nemôže používať na výrobu plastových fliaš, aj keď nevypúšťa žiadne chemikálie do vody. Vyrábajú sa z neho napríklad plastikové vrecká.

LDPE sa môže vyskytovať v obaľovacích fóliách, vo vákuových vreckách na odevy, stlačiteľných fľašiach a typoch obalov na chlieb a pečivo. Tieto typy obalov a vreciek nájdeme v množstve obchodov s oblečením, nábytkom aj zeleninou.

5. PP

Jeden z ďalších priesvitných, či nepriehľadných plastov, ktorý sa používa na výrobu jogurtových téglikov a fliaš od sirupu.

PP je tuhý a ľahký materiál, ktorý má skvelé teplovzdorné vlastnosti. Slúži ako prekážka proti vlhkosti, mastnote a chemikáliám. Nachádza sa napr. v tenkej plastovej vložke pri otváraní škatule od cereálií, ktorá ich udržuje suché a čerstvé. Ďalej sa používa na detské plienky, vedrá, vrchnáky od fliaš, tégliky od jogurtu a masla, obaly od zemiakových lupienkov, slamky, lepiace pásky. Nemá negatívny vplyv na naše zdravie.

6. PS

Polystyrén vylučuje niektoré karcinogénne látky a využíva sa na výrobu kávových pohárikov a na obaly v rýchlom občerstvení.

Je to lacný, ľahký a jednoducho tvarovaný materiál, ktorý má rozličné využitie. Najčastejšie sa využíva na výrobu umelohmotných pohárikov, dóz na jedlo, kartónov od vajec, plastových príborov, peny na balenie tovaru a tých všadeprítomných penových guľôčok na vyplnenie škatule, aby sa tovar nepoškodil. Môžeme ho nájsť aj v tuhej izolačnej pene a aj ako podkladový materiál pri laminovaní podlahy.

7. PC alebo neoznačený plast

Tento najnebezpečnejší materiál, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle, vylučuje BPA chemikálie. Najčastejšie sa používa na výrobu športových fliaš a dóz na jedlo.

Táto kategória bola označená ako záchytný bod  pre PC (poly karbonát) a iné plasty, takže recyklácia tu nie je štandardná. Hlavnou charakteristikou tohto materiálu je vylučovanie chemikálií do jedál a nápojov balených v tomto poly karbonáte.

Chemikália, ktorú vylučuje sa nazýva BPA. BPA alebo bisfenol A je tzv. xenoestrogén, neslávne známy aj ako narušiteľ endokrinnej sústavy (sústava žliaz s vnútorným vylučovaním, ktoré produkujú biologicky aktívne látky - hormóny).

Ďalšie fakty o platových fľašiach

  • Prírode trvá viac ako 700 rokov kým rozloží plast.
  • Balená voda má veľmi negatívny dopad na životné prostredie - kvôli znečisteniu, ktoré vzniká pri jej produkcii, balení, transporte a odpade.
  • Len 20% všetkých plastových fliaš sa zrecykluje, zvyšných 80% skončí na smetiskách, v prírode, v oceánoch... .
  • Na výrobu plastových fliaš je len v USA ročne potrebných až 17 miliónov barelov ropy, ktorá by mohla slúžiť ako ročná spotreba benzínu pre 100 000 áut.
  • 1 liter balenej vody stojí zhruba 1000-krát viac ako 1 liter vody z vodovodu.

Takže dneškom si všetci z nás aspoň skontrolujme dno plastovej fľaše! 

Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;)

Zdroje:

5 komenty k “7 druhov plastových fliaš alebo čo si potrebujete overiť pred kúpou balenej vody”

Napíšte svoj komentár
Verejná anketa

Nádorové tkanivo je vždy kyslejšie než ostatné tkanivo. Je to:

Posledné Články