V košíku nie sú žiadne položky.
Tento článok bol publikovaný 08/02/2015
.Neexistuje nič efektívnejšie ako získať a obnoviť energiu v tak krátkom čase počas dňa.
Leonardo da Vinci, Napoleon, Thomas Edison, John F. Kennedy, John D. Rockefeller, Winston Churchil, Ronald Regan a ďalší, si pravidelne zdriemli vždy poobede. Tak prečo nie aj vy? Samozrejme, ak máte čas a nie ste za volantom. :-)
Spánok je kľúčový, základný a absolútne nevyhnutný a teraz nemyslím len ten nočný. Popoludňajší spánok je vnímaný často ako forma lenivosti. No len málo čo je tak vzdialené od pravdy.
Stovky experimentov totiž dokázali obrovské výhody poobedňajšieho krátkeho zdriemnutia. Neexistuje nič efektívnejšie ako získať a obnoviť energiu v tak krátkom čase počas dňa.
Dobre naplánovaný šlofík, môže byť ten najlepší spôsob ako bojovať s únavou, neefektivitou a ospalosťou.
Štúdie s pilotmi NASA ukázali, že piloti, ktorí si zdriemli v priemere 25 min. mali o 34% vyššiu výkonnosť a o 54% lepšiu bdelosť ako tí, ktorí nespali.
Vedci zistili, že evolúcia nás naprogramovala k dvojfázovým spánkovým vzorcom (hlavný nočný spánok a poobedňajšie zdriemnutie). Naše telo cíti 2 obdobia intenzívnej ospalosti medzi cca. 2. - 4. hodinou rannou a cca. medzi 13 - 15 hodinou popoludní. My ľudia sme sa adaptovali, aby sme získali prospech aj z krátkeho schrúpnutia.
Naše mozgové bunky dokážu už behom 10 - 20 minútového popoludňajšieho spánku obnoviť pomery sodíka a draslíka, ktoré sú vychýlené z rovnováhy po dlhých obdobiach silného vzrušovania mozgu a to najmä v hektických dňoch. Podľa výskumu krátke 26-minútové zdriemnuté zvyšuje výkonnosť o 34%.
Už len samotná predstava blížiaceho sa poobedňajšieho zdriemnutia, znižuje tlak.
Výskumníci monitorovali 23 681 zdravých Grékov v priemere šesť rokov. Tí, ktorí si aspoň 3-krát do týždňa zhruba na polhodinu zdriemli po obede mali o 37 percent menšiu šancu zomrieť na infarkt než tí, ktorí nespali.
Takéto krátke zdriemnutie zvyčajne nemá vplyv na kvalitu nočného spánku. No pozor, popoludňajší spánok nad 45 minút môže negatívne ovplyvniť spánok nočný. Tiež môže spôsobovať vratkosť, dezorientáciu a väčšiu únavu ako pred spaním.
Najlepší čas na zdriemnutie závisí od toho, kedy sa prebudíte. Napr., ak ste ˮranné vtáčaˮ a vstávate o 6-tej a spať chodíte o 21-22:00, váš najideálnejší čas je cca. medzi 13:00-13:30.
Na druhej strane, ak ste ˮsovaˮ a idete spať po polnoci a vstávate okolo 8:00-9:00, váš ideálny čas je cca. medzi 14:30-15:00. Ale určite sa riaďte hlavne pocitom a ľahnite si vtedy, keď budete pociťovať únavu.
Dúfam, že po tomto článku ste sa zbavili pochybnosti, či je dobré si pospať počas dňa. Žiadne výčitky tu nepatria a svet sa nezrúti pre 20 minút spánku, ba práve naopak, bude o čosi krajší.
Určite chápem, že pre mnohých z nás odporúčania z tohto článku sú viac než nereálne, pokiaľ nemáte zamestanie, v ktorom si celý deň môžete naplánovať, ako potrebujete alebo ak ste sa nenarodili ako milionár alebo dieťa šťasteny.
ˮRob to, čo môžeš s tým, čo máš a o ostatné sa nestaraj.ˮ
V preklade, šéfovi zrejme nevysvetlite, že dlhé hodiny práce sa nie vždy zhodujú s produktivitou a že práve popoludňajší spánok zlepšuje produktivitu (a ďalšie veci o ktorých sme písali vyššie).
Pravdepodobne sa s tým bude jednoducho potrebné zmieriť, no určite sa nájdu aj dni, kedy budete mať čas na popoludňajší spánok (napr. víkendy) a práve vtedy si bez výčitiek ľahnite, odložte všetko bokom a užívajte si tieto chvíle.
A ktovie, raz sa možno aj vy (a aj) vďaka tomu stanete milionárom a budete mať možnosť spať popoludní každý deň.
Majte sa krásne, doprajte si poriadneho šlofíka a šírte poznanie do sveta! ;-)
Potešia ma aj vaše komentáre a akékoľvek postrehy.
Autor článku: Šimon Spišak
Zdroje:
Určite už väčšina z nás počula o tom, že užívanie omega-3 nenasýtených mastných kyselín je prospešné pre naše zdravie.
Čítať ďalejVšetci vieme, že spánok je nevyhnutný pre naše zdravie a kvalitu života. No napriek tomu sa znepokojujúce percento ľudí pravidelne ocitá bez kvalitného spánku.
Čítať ďalejKaždý z nás má príležitostné tráviace problémy, akými sú žalúdočné ťažkosti, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka.
(2 Komentárov)Srdcovo-cievne ochorenia sú na Slovensku hlavnou príčinou úmrtí (až 35%) a dokonca 9 z 10 Slovákov má minimálne 1 rizikový faktor pre vznik srdcovo-cievneho ochorenia.
Čítať ďalej
[…] So "šlofíkmi" opatrne: Ak si zdriemnete na príliš dlho alebo príliš neskoro počas dňa, môže to narušiť váš spánkový režim a sťažiť zaspávanie. Najlepší čas na zdriemnutie je krátko po obede a najlepšia dĺžka zdriemnutia je okolo 20 minút. […]
Zaujal ma článok o spánku a nie je to po prvý raz, čo sa nad tým zamýšľam. kde vziať čas na spánok? Permanentne nevyspatá - čo s tým spánkom, ak musíte ráno skoro vstávať, celý deň fungovať až do polnoci.... Asi musím umrieť na následky totálneho deficitu spánku, že? Ja len, že sa s vami podelím o "radosť, že mám prácu". To je život. Pekný deň.