Serapeptáza - Prírodný superenzým na zápaly a bolesti

Serapeptáza je enzým produkovaný priateľskou baktériou z rodu Serratia, ktorá žije vo vnútornostiach Priadky morušovej.

Je prírodnou alternatívou Ibalginu a v Japonsku je dokonca registrovaná ako oficiálne liečivo arterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Má silné protizápalové  účinky, sťahuje opuchy a jedným z jej najväčších tromfov je zmierňovanie bolesti.

V medicínskej praxi v Európe a v Ázii je so skvelými výsledkami využívaná už viac ako 25 rokov. Je nesporne darom prírody a významným medicínskym objavom 20. storočia.

Priadka morušová, jej larvy a objavenie prírodného enzýmu Serapeptáza

Priadka morušová je motýľ, ktorému vďačíme za objavenie serapeptázy. Tá bola totiž v rámci vedeckých štúdií pôvodne izolovaná z jej organizmu.

V črevnom trakte Priadky morušovej sa (rovnako ako v našom trakte) nachádzajú tzv. priateľské baktérie, ktoré sú veľmi prospešné pre fungovanie celého organizmu. A jednou takouto je aj enterobaktéria Serracia E15, ktorá je zdrojom enzýmu serapeptáza.

Priadka morušová tento enzým využíva predovšetkým v procese trávenia tvrdých listov moruše, ktorými sa živí. No záujem vedcov vzbudilo až využitie enzýmu na urýchlené rozpustenie veľmi tvrdého zámotku, v ktorom sa larva mení na dospelého jedinca.

Pre potomkov Priadky morušovej je rýchle opustenie zámotku otázkou života a smrti. A práve táto životná potreba tohto malého nenápadného hmyzu podnietila vznik tak účinného enzýmu, akým serapeptáza bezpochyby je.

Vedci zistili, že ak je serapeptáza izolovaná a upravená do podoby kapsule, má silné protizápalové účinky, ako aj bolesť tlmiace vlastnosti, ktoré sú porovnateľné s účinkami aspirínu alebo nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), no bez nebezpečných vedľajších účinkov.

Hlavné účinky Serapeptázy

Zoznam účinkov Serapeptázy je siahodlhý, no pokúsim sa Vám hlbšie ozrejmiť aspoň tie najhlavnejšie z nich.

1. Serapeptáza pôsobí protizápalovo

Serapeptáza rozkladá neživé, odumreté časti buniek v organizme, ktoré spôsobujú zápal, čím zmierňuje chronické zápalové ochorenia i autoimunitné ochorenia. Pozitívne pôsobí na skrátenie doby hojenia poranených či zapálených tkanív (tým, že podporuje odstraňovanie toxických látok vznikajúcich v zapálenom tkanive).

Účinná je hlavne pri odstraňovaní chronických zápalov, ktoré môžu pretrvávať v tele bez nášho povšimnutia aj dlhšiu dobu, pretože o nich nemusíme vedieť.

2. Rozpúšťa krvné zrazeniny a cysty

Serapeptáza čistí krv od nadmerného množstva fibrínu, ktorý krv zahusťuje, vďaka čomu rozpúšťa krvné zrazeniny a zároveň znižuje riziko tvorby nových zrazenín (má schopnosť rozkladať odumreté tkanivá, krvné zrazeniny, cysty, ... ) Čím napomáha predchádzať cievnym príhodám, infarktom a trombotickým stavom.

3. Zabraňuje hromadeniu tekutiny v poškodených tkanivách a tvorbe opuchov

V Nemecku a iných európskych krajinách je serapeptáza bežná v liečbe opuchov, ktoré vznikajú po úraze alebo zápale. Svojou schopnosťou zriediť nahromadenú tekutinu, uľahčuje jej vylúčenie z tkaniva, čím umožňuje odtok nadbytočných tekutín v tkanivách, ktoré by mohli spôsobovať opuchy a bolesť.

U serapeptázy neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, dokonca ani problémy s jej trávením. V Nemecku sa užíva už viac ako 25 rokov bez toho, aby bol známy jej akýkoľvek nežiadúci vedľajší účinok.

4. Serapeptáza urýchľuje hojenie rán a športových úrazov

Enzým Serapeptáza urýchľuje hojenie rán po úrazoch a operáciách, odstraňuje bolesti v mieste zápalu a prejavy zápalu. Má taktiež schopnosť tlmiť účinok látok, ktoré sú uvoľňované pri zapálených či poranených tkanivách, a ktoré vyvolávajú bolesť.

Navyše si nachádza čoraz väčšiu obľubu aj u športovcov. A niet sa čomu diviť. Štúdie a prax preukázali, že užívanie serapeptázy môže urýchliť hojenie športových úrazov a tiež pomôcť im predchádzať. Hematómy (modriny) sa po užití serapeptázy hoja rýchlejšie, opuch je menej závažný a rýchlejšie mizne.

5. Serapeptáza a problém upchatých ciev

Pred niekoľkými rokmi sa užívanie serapeptázy začalo významnejšie rozširovať v rámci krajín Európy. Zistilo sa pritom, že serapeptáza je pri chelácii tepien (odstraňovanie povlaku) účinnejšia a menej problematická než na tento lekársky úkon bežne používaná kyselina etyléndiamíntetraoctová (EDTA). Inými slovami, serapeptáza je účinný a bezpečný prostriedok, ktorý možno použiť na cheláciu (odstraňovanie povlaku z) tepien.

Jedným z priekopníkov chelácie tepien bol nemecký lekár MUDr. Hans Napier, ktorý dosiahol pozitívne výsledky pri čistení upchatých ciev, čím v podstate spochybnil nevyhnutnosť operácie srdca metódou bypass.

6. Serapeptáza a jej vplyv pri predčasnom starnutí

Niektorí lekári odporúčajú serapeptázu ako liek proti starnutiu jednoducho z toho dôvodu, že veľká časť procesu starnutia je spôsobená nahromadením poškodeného tkaniva v organizme, zápalom a zníženou schopnosťou organizmu regulovať vlastné procesy.

A zabudnúť by sme nemali ani na ďalšie účinky Serapeptázy:

 • Pomáha pri astmatických problémoch (čistí pľúca od zápalu, mucínu, mŕtveho a jazvovitého tkaniva).
 • Zrieďuje a rozpúšťa hlieny.
 • Je veľmi nápomocná pri srdcovo-cievnych ochoreniach a vysokom krvnom tlaku.
 • Využívaná je aj pri cystickej fibróze prsníkov, osteoporóze a skleróze mulitplex.
 • Uplatňuje sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky II. typu.
 • Účinkuje pri syndróme dráždivého čreva.
 • Zlepšuje liečbu antibiotikami tým, že rozkladá ochranný bakteriálny biofilm, ktorý chráni telo baktérie.
 • Má čistiaci účinok - pomáha viazať ťažké kovy.
 • Redukuje migrény a bolesti hlavy.
 • Podporuje imunitný systém.
 • Minimalizuje tvorenie jaziev.

Kvalita Serapeptázy alebo načo si dať pri jej kúpe pozor

Pri hodnotení účinnosti enzýmov je dôležitejšie merať aktivitu v IU-medzinárodných jednotách ako váhu v miligramoch. Čo sa týka konkrétneho odporúčania produktu, tak našou voľbou je serapeptáza od slovenskej firmy Nutraceutica s obsahom 120 000 SPU v 1 kapsule.

Produkt je kvôli legislatíve oficiálne určený na prípravu dermálneho roztoku, no väčšina ľudí ho využíva na vnútorné užívanie.

Majte sa krásne, využívajte silu prírody a nezabudnite, že potešiť nás vedia aj Vaše komentáre a zdieľania. :)

Zdroje:

One thought on “Serapeptáza - Prírodný superenzým na zápaly a bolesti”

 • Ladislav Balogh
  Ladislav Balogh 26/02/2019 at 10:40

  Tak ja uz beriem viac ako rok serrapeptazu sice 120 000 -ku ale mam velmi dobre skusenosti a Velmi mi pomohlo mam artozu kolena ale mozem Odoprucit setkym aj tym co nemaju ziadne problemi ako prevenciu.

Napíšte svoj komentár
Vyhľadávanie
Verejná anketa

Nádorové tkanivo je vždy kyslejšie než ostatné tkanivo. Je to:

Posledné Články