Nedostatok vitamínu B vás môže dohnať až k psychickým poruchám

Napadlo vám už niekedy, že nervozita, náladovosť, či rôzne psychické poruchy nemusia byť nevyhnutne len dôsledkom zlého psychického rozpoloženia, či nezvládnutých problémov?

Predstavte si ženu počas jej menštruačného cyklu, v prítomnosti ktorej by ste nechceli byť ani za trest. Alebo depresívneho človeka so stratou motivácie a bez pozitívnych vyhliadok do ďalšieho života. Alebo to množstvo bezduchých prízrakov na uliciach, úradoch, či v nákupných centrách.

Sú v podstate všade, kam sa len pozriete a ich spoločným znakom je strata chuti do života, náladovosť, nervozita, nespavosť, syndróm vyhorenia... a príčinou tohto ich stavu je množstvo faktorov na úrovni psychiky a duše.

No čo ak by som vám povedal, že mnohí z nich trpia aj kvôli nedostatku vitamínov skupiny B?

Štipka nevyhnutnej teórie o vitamínoch skupiny B

Vitamíny skupiny B sú všeobecne známe ako B-komplex a pre činnosť organizmu sú nesmierne dôležité a ich nedostatok môže mať pre zdravie človeka rôzne následky, o ktorých si ešte povieme viac neskôr.

Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode a väčšinou sú obsiahnuté v potravinách buď spoločne alebo aspoň niektoré z nich. Spoločne sa totiž navzájom podporujú a ich vzájomná účinnosť zosilňuje. 

Väčšina z týchto vitamínov skupiny B slúžia v tele ako tzv. koenzýmy a bez ich prítomnosti by nemohli správne fungovať enzýmy zodpovedné za uvoľňovanie energie zo živín.

Kto sa ma z toho celého vysomáriť?

Skupina B vitamínov zahŕňa dohromady 17 vitamínov, no väčšina odborníkov ich spomína 8-10 a väčšinou len po vitamín B12 (od B1 - B12), pričom výber tých dôležitých sa od odborníka k odborníkovi líši.

Tieto nejednoznačnosti by sme snáď mohli pripísať istým limitom vedy, ktorá nevie objasniť všetky záhady živín a fungovania nášho dokonalého životného mechanizmu.

No tak, či onak, za najdôležitejšie by sa dalo považovať trio vitamínov: vitamíny B1, B6 a B12. A potrebné si je ešte uvedomiť, že účinky jednotlivých vitamínov skupiny B sú si do značnej miery podobné, pričom postačia aj jednoduché ˮsedliackeˮ rady nato, aby sme to podstatné pochopili a aplikovali do nášho života.

A) Vitamín B1 (tiamín) - vitamín na radosť

Tento vitamín bol zo skupiny B vitamínov objavený ako prvý a preto mu bolo pridelené číslo 1. Vitamín B1 sa v organizme neukladá a jeho zásoba stačí na 4 - 10 dní.

Nadbytočné a nespotrebované množstvo tohto vitamínu sa vylučuje močom a preto je pre naše telo nevyhnutné jeho pravidelné dodávanie.

Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je pre deti (0,3 - 1,4 mg), pre mužov (1,5 mg), ženy (1 mg) a pre tehotné a dojčiace ženy až 2 mg a na liečebné účely sa odporúča až dokonca 25 mg denne.

Účinky vitamínu B1

Ak ste emotívne nestabilní, podráždení, duševne unavení, či prehnane reagujete na stresy a depresie, tak zrejme trpíte na nedostatok vitamínu B1.

Mnohé pokusy dokázali, že jeho pravidelné podávanie má za následok čulosť, chuť do života a že účinkuje proti náladovosti a podráždenosti a celkove zvyšuje psychickú výkonnosť, navodzuje vyrovnanosť a odstraňuje nervozitu.

Nedostatok vitamínu B1 okrem iného spôsobuje aj nespavosť sprevádzanú stavmi melanchólie a bolesti hlavy.

Niektorí lekári predpisujú doplnky výživy s vitamínom B1 na liečbu porúch nervovej sústavy, ako je napr. roztrúsená mozgovo-miechová skleróza, obrna a neuritída.

Ďalšie dôležité účinky vitamínu B1:

- pozitívne vplýva na zdravie srdca - je preukázané, že nedostatok vitamínu B1 zoslabuje srdcovú činnosť, znižuje pružnosť srdcového tkaniva, spôsobuje pomalý a nepravidelný pulz a môže viesť až k zástave srdca.

- zúčastňuje sa na metabolizme sacharidov - ľudia, ktorí konzumujú veľa múčnych jedál, sladkosti, či zákuskov, majú potrebu tohto vitamínu omnoho vyššiu ako ľudia, ktorí konzumujú najmä bielkovinovú stravu. Vitamín B1 taktiež stabilizuje chuť do jedla a už aj jeho mierny nedostatok vyvoláva chuť na sladké, čo bude určite zaujímať ľudí, ktorí chcú schudnúť. :) Jedným z prejavov nedostatku tohto vitamínu je ˮslabý žalúdokˮ.

- pozitívne vplýva na pamäť - vitamín B1 totiž podporuje tvorbu acetylcholínu, to jest látky, ktorá je nevyhnutná na správne fungovanie pamäti, pozornosti a chápania a prejavom jeho nedostatku je neschopnosť koncentrácie, ˮkrátka pamäťˮ, nedostatok iniciatívy, či neistota. Mnohé výskumy taktiež potvrdzujú, že tento vitamín podporuje pamäť aj u chorých na Alzheimerovu chorobu.

Zdroje vitamínu B1

Suverénne najbohatším zdrojom sú pivovarské kvasnice (sušené a aj čerstvé), ďalej slnečnicové a sezamové semená, pšeničné klíčky, ľanové semienka, pohánka, nelúpaná ryža, ovsené klíčky, lieskové a vlašské orechy, ale aj ružičkový kel, hrášok, cvikla, špenát, sladké zemiaky, fazuľa (biela, čierna, svetlozelená a strakatá), šošovica a bravčové a baranie mäso.

B) Ženský vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 je veľmi dôležitým vitamínom, ktorý spolupôsobí s mnohými minerálmi a predpokladá sa, že nedostatku tohoto tzv. ženského vitamínu možno pripísať až 110 rôznych chorôb a zdravotných ťažkosti.

Účinky vitamínu B6

- ženské problémy - dostatok ˮženskéhoˮ vitamínu B6 spôsobuje úľavu pred a počas menštruácie (zmeny nálady, opuchy a návaly), vyrovnáva hladinu hormónov v krvi a ženy v prechode by mali myslieť na jeho pravidelný prísun, aby tak zabránili rozvoju nebezpečnej osteoporózy. A preto aj veľa liekov, ktoré lekári predpisujú v tehotenstve proti rannému nutkaniu na vracanie, obsahuje vitamín B6.

- znižuje zlý LDL cholesterol - jeho nedostatok vyvoláva totiž vyššiu hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a negatívne ovplyvňuje odstraňovanie cholesterolu z organizmu a preventívne tak pomáha v boji proti srdcových chorobám.

Ďalej vitamín B6 taktiež podporuje metabolizmus a je tak užitočný pri redukčných diétach, vplýva na optimizmus a radosť zo života a pre športovcov je užitočný kvôli jeho schopnosti udržiavať v rovnováhe sodík a draslík, čo je dôležité taktiež pre srdce a nervy.

Konzervovaním potravín sa množstvo vitamínu B6 znižuje až o 70% a mrazená zelenina ho obsahuje až o 50% menej ako zelenina v surovom stave. Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 je približne rovnaká ako vitamínu B1.

Zdroje vitamínu B6

- obilné klíčky, slnečnicové semená, pečeň, vlašské orechy, sója, banány, avokádo, cmar, hrozienka, sušené slivky, ružikový kel, kapusta, zemiaky a sladké zemiaky, losos a tuniak, morčacie, hovädzie a kuracie mäso, vajcia

C) Supervitamín B12 (kobalamín)

Začiatkom minulého storočia bolo postrachom tzv. ˮzhubná anémiaˮ, choroba na ktorú v dôsledku nedostatku červených krviniek zomieralo veľa ľudí. A nato v roku 1922 George Noyt Whipple z univerzity v Rochestri objavil, že psy postihnuté touto chorobou sa vyliečili vysokými dávkami hovädzej pečene.

K pokusom sa pridali aj ďalší dvaja lekári - George Minot a William Murphy, ktorí podávali pacientov 250g pečene denne. Všetkým trom lekárom, ktorí sa podieľali na tomto výskume, bola udelená Nobelová cena. Tento vitamín bol z vitamínov skupiny B objavený ako posledný.

Vitamín B12 je jedinou živinou obsahujúcou kobalt, ktorý je nevyhnutný pre život a napriek tomu, že množstvo vitamínu B12, ktoré človek potrebuje za celý život zodpovedá veľkosti zrna obilia, sú jeho účinky na organizmus viac než obdivuhodné.

Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je u deti 0,5 - 2 µg, u dospievajúcich a dospelých 2 - 4 µg a u tehotných a dojčiacich žien 4 µg. No liečebné dávky môžu byť podstatne vyššie a môžu činiť až 100 - 300 µg vitamínu B12 za deň.

Účinky supervitamínu B12

- má pozitívny vplyv na zdravie srdca - pretože spolu s kyselinou listovou pomáha znižovať hodnoty homocysteínu v krvi a tak redukovať riziko vzniku srdcových chorôb.

- vitamín B12 ako zdroj životnej energie - nedostatok vitamínu B12 spôsobuje úbytok karnitínu a a lekári v súčasnosti využívajú doplnky a injekcie s vitamínom B12 pri liečbe množstva ťažkostí súvisiacich s nedostatkom energie, trvalou vyčerpanosťou a únavou.

- vitamín B12 a optimizmus - vitamín B12 sa nepriamo zúčastňuje na výrobe tzv. ˮprenášačovˮ, ako sú látky ˮdobrej náladyˮ - metionín, serotonín a dopamín, ktoré vplývajú na pocit šťastia, radosti, vyrovnanosti a na pokojný spánok. Taktiež dopomáha zmierňovať stres a depresie.

- vitamín B12 a starší ľudia - hodnoty vitamínu B12 klesajú vekom a je preukázané, že asi 20% starších ľudí trpí na jeho nedostatok. Podľa niektorých výskumov sú hodnoty vitamínu B12 veľmi nízke aj u ľudí postihnutých Alzheimerovou chorobou.

Zdroje vitamínu B12

Sú živočíšneho pôvodu a jedná sa najmä o - pečeň, sardinky, losos, tuniak, treska, jahňacie a hovädzie mäso, jogurt, plnotučné mlieko a tvaroh. A preto sa ani nemôžeme čudovať tomu, že na nedostatok vitamínu B12 trpia najmä vegáni a vegetariáni.

Bohatým zdrojom mnohých vitamínov skupiny B sú aj chia semienka, konopné otruby, či dokonca aj konopný proteín. Na tieto vysoko výživné potraviny nedám dopustiť a vrelo ich odporúčam každému.

Záverečné zhrnutie

Všetky vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode a ich nadbytok telo dokáže vylúčiť močom. No ak si vyberáte doplnok výživy s vitamínmi skupiny B, je dôležité ich prijať spoločne ako komplex vitamínov skupiny B, pretože predávkovanie jedným z vitamínov skupiny B môže viesť k nedostatku iného.

Ďakujem za pozornosť a nezabudnite, že potešiť ma vedia aj vaše komentáre a postrehy.

Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta! ;-)

Zdroje:

 • kniha: Jarmila Mandžuková - Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok

34 komenty k “Nedostatok vitamínu B vás môže dohnať až k psychickým poruchám”

 • Edita

  Ďakujem,poučné a veľmi výstižné

 • Simona

  Super článok, napísané polopate :) určite to každému niečo dá!

  • Ing. Lukáš Juriček

   Ďakujem p. Simona, dlho som túto problematiku študoval a lámal si hlavu nad tým, ako to zjednodušiť a vysvetliť polopate, normálne mi nešlo do hlavy, prečo to všetci odborníci tak komplikujú... . :) Moje obľúbené motto:

   ˮJednoduchosť je nekonečná dokonalosť.
   Dokonalosť je nekonečná jednoduchosť.ˮ
   (Leonardo da Vinci)

 • jela

  ... Užívam dlhodobo... (aj preto, že mám genetickú poruchu u B12)- ale užívam celý rad B-éčiek, a zdravotný stav-veľa sa mi napravilo.... skutočne!-od A po Z, čo som ani neočakávala.....

 • Jaja

  Dobrý deň ,mám skúsenosť s čajom Gurmar,mala som niekedy bylinkáreň a tak som poradila.Jeden prípad hovorí za všetké.Pán mal diabetes II,pil čaj 1 mesiac ,potom prišiel na kontrolu k lekárovi.Ten mu vraví,že čo robil,že už nemá zvýšené hodnoty a nemusí už brať lieky.Pán mu vraví,že pil čaj a lekár nato,že aj on má diabetes nech mu povie názov tohto čaju :) no komentár.

 • Jana

  ...uzivam dlhodobo pangamin, lebo som mala traviace problemi a problemy s krvou, neviem ci je to spravne, ale citim sa lepsie a chuti mi aj jest. Uz som aj pribrala. Je spravne den co den uzivat pangamin?vsetko co ste popisali, je spravne a fakt i pravdive. Vsetko som to zazila na vlastnej kozi :) dakujem...:)

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím p. Jana,
   neviem si predstaviť, že prečo by ste nemohli pangamin užívať na dennej báze. Samozrejme v predpísaných dávkach. A ešte ak Vám na neho tak pozitívne reaguje Vaše telo, tak to už dvojnásobne nie je o čom. ;-)

 • martina

  dobry den Pan Lukas, je to naozaj velmi dobre na pisane, pekne vysvetlene a pochopitelne.
  ja som mala taky problem, ze sa mi tocila hlava,aj jej bolesti, mala som bolesti zaludka,a neskutocna nevolnost,depresie negativne myslienky vsetky vysledky podrobneho rozboru krvi boli dobre.no neskorsie som mala problem s bolestami svalov hlavne v nohach(rada sportujem-kalanetyka,dlhe prechadzky,turistika) no citila som ze to nie je zo sportovania tie bolesti ale z niecoho ineho...rada sa stravujem zdravo-zjadene maste ,sladke -vela bielkovin.bola som u lekarky a ona mi predpisala milgamma "N" no ja sa chcem spytat ci z toho nepriberiem,pretoze nechcem pribrat.mam ten vitaminovy doplnok brat 50dni .nie je to vela? dakujem za odpoved

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím p. Martina,

   tak najprv ďakujem za pochvalu. Potešila. ;-) Čo sa týka tukov a priberania, tak práve naopak, správne tuky dopomáhajú telu schudnúť (olivový, kokosový olej... atď.). A pri tak zanedbateľnom množstve tuku (ako je v daných kapsuliach) je to priam absurdná predstava. To skôr priberiete z mandarinky ako z niekoľkých vitamínových kapsúl s malým množstvom tuku. Čo sa týka dĺžky užívania, tak pri vitamínoch skupiny B nie je nijak ohraničená. Sú to jednoducho vitamíny.

   Čo sa týka daného doplnku výživy, tak ho nepoznám a pravdu povediac, prvýkrát počujem o lipofilnej forme vitamínu B1. Odhliadnuc od tejto formy vitamínu B1, by Vám úplne postačil aj obyčajný pangamin.

   Inak Vám ešte odporúčam zaradiť do stravy zdravé oleje a tuky. Vidím, že sa ich bojíte ako čert kríža. Možno napr. taký rybí olej by nebol na zahodenie. ;-)

 • martina

  mily pan lukas,dakujem zatento clanok je napisany velmi prehladne

 • Helena

  som po operacii baj pasov a musim uživať rôzne lieky a tak užívam aj rôzne vitamíny C,B6,B12 a E.Ortoped mi doporučil pangamin a B komplex.Teraz neviem či to môžem všetko uživať a v akých davkách

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím,

   tak v dávkach, aké sú predpísané. Konkrétne v prípade nadbytočného príjmu C-čka a vitamínov skupiny B dôjde tak max. k ich vylúčeniu močom. A čo sa týka pangaminu a B-12, tak chválim Vášho doktora. V tomto prípade však už asi netreba užívať dodatočne aj B6 a B12. Pangamin a B-komplex by ich potrebu mali dostatočne pokryť. Vitamín C je súčasťou niektorých B-komlexov, napr.:
   http://www.zdravimkuspechu.sk/b-komplex-tablety

   Odporúčam však aj prírodný vitamín C, taký grep, kiwi, citróny.... by taktiež nezaškodili. ;)

   A ešte sa ospravedlňujem za oneskorené odpísanie a držím prsty.

 • viera fuziova
  viera fuziova 28/08/2016 at 18:45

  Super článok ďakujem.

 • Emilia Beňova
  Emilia Beňova 27/10/2016 at 14:55

  Super članok,dakujem, mozem požiadat lekara o krvne testy na B vitamin za poplatok.? Dakujem

 • Zuzana

  Super článok dlho som hladala niečo take chcem sa vas opytat som necele dva mesiace po pôrode citim sa velmi slaba stale bolesti hlavy zaludka a klbov v tehotenstve som trpela silnymi nevolnostami pre ktore som bola hospitalizovaná tieto nevolnosti trvali az do porodu mala som nedostatok vitamínov chcem sa opytat ci mozem uzivat b komplex denne aj ked plne dojcim?dakujem za info pekny den

  • Ing. Lukáš Juriček

   Ďakujem pekne za pochvalu. Čo sa týka vitamínov skupiny B, tak je pre telo prirodzený. Nepriprodzený je jeho nedostatok. Obával by som sa jeho deficitu. Predávkovanie taktiež nehrozí, nadbytok sa vylučuje močom. Užívajte. Čím skôr. A ako môžete kvalitne vyživiť dieťa, ak Vy nie ste vyživená?

 • ina

  Poteší nás každé odporučenie resp.odborný názor na otázky,na ktoré veľa ľudí hľadá jednoduché riešenie - keď má svoj problém.Preto vďaka za čas a úsilie, ktoré venujete prirodzenou a nenútenou formou jednotlivým témam / nazvala by som to/ prečítaj a vyber si čo potrebuješ vediet. Lukáš - úprimná vďaka.

 • Carmen

  Dobrý deň.Chcela By som sa spytat,ak mám alergickú reakciu(opuch)sB1a B12 čo mi poradíte??Mam presne tie problémy čo ste písali.Dakujem

  • Ing. Lukáš Juriček

   Dobrý deň, poradím Vám ísť za doktorom. A ako viete, že to je práve z vitamínu B1 a B12? Čo ak to má príčinu v niečom inom? Nepripúšťate si túto možnosť? A ospravedlňujem sa za oneskorenú reakciu, Váš komentár som prehliadol.

 • […] Odporúčaná denná dávka lavíruje v závislosti od veku a tehotenstva. Príjem tohto vitamínu pre deti je v rozpätí 0,3 až 1,4 miligramu, dospelí muži by mali prijať 1,5 miligramu, […]

 • Marianna

  Jednoducho prehľadný, zrozumiteľný článok s potrebnými údajmi.
  Vďaka za Vašu námahu, ktorou pomáhate tým, čo tápajú v mori informácií, zorientovať sa.

 • Monika

  Dobry den pan Ing. Juríček,
  dakujem za tento clanok o vitaminoch skupiny B. Opäť som si doplnila vedomosti a zopakovala uz zabudnuté ;) Dakujem.

 • Jana

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či sa môže užívať b komplex aj s horčíkom. Trpím extrasystolami. Doktori hovoria, že je to psychického pôvodu, pretože výsledky od lekárov - kardio aj endokrinologie mám v poriadku. Niekedy mám pokoj a niekedy je to horšie a pred menzesom ešte horšie. Je to psychicky náročné, lebo si myslíte, že zomriete, ale lekári hovoria o opaku. Treba mať len psychiku v poriadku, ale pri práci a v dnešnej dobe je to ťažké. Nestretli ste sa prosím niekto s týmto problémom?

  • Ing. Lukáš Juriček

   Dobrý deň, samozrejme že môžete užívať oboje. Deficity horčíka sú úplne bežné a je potrebné ho v takomto prípade doplniť.

   A na Vašu druhú otázku Vám musím poradiť návštevu odborníka. Osobne by som taktiež vyhľadal kvalitného psychoterapeuta a začal meniť svoj život. Krôčik po krôčiku. Je to síce beh na dlhú trať, ale nič iné Vám v konečnom dôsledku neostáva. Teda ak chcete prežiť šťastný a naplnený život. Nehľadajte skratky. Držím prsty.

   Lukáš

 • Drahusa Lagunas Lopez
  Drahusa Lagunas Lopez 16/02/2022 at 2:46

  Pán Lukaš .Čítam Váš článok a musím povedať ,že je veľmi poučný a potrebný hlavne v Tejto dobe ....píše sa rok 2022 ,Ľudia sú unavený ,vyčerpaný .Hlavne psychicky .Chcem povedať ,že Ďakujem, za vzácne rady a poznatky.Prajem Veľa Zdravia a Šťastia v Živote.

 • Martina

  Dobrý deň, náhodou som objavila Vás článok a veľmi ma zaujal, chcela by som sa opýtať, syn 14 rokov má diagnostikovanú hyperventilačnú tetániu, berie Magne B6, začíname aj psychoterapie, mohol by k tomu užívať B komlex alebo Thiamin, v lekárni mi bolo povedané, že nie. Ďakujem srdečne za radu. Martina

 • Marek

  Zdravím. Už dlho hľadám nejaký kvalitný b komplex v tabletách, len nikde neviem nájsť z čoho a ako sa vlastne tie bečka vyrábajú. Sú účinnejšie tie z neaktívnych kvasnic, alebo tie od známych firiem, ako sú viridian, naturlabs alebo brainmax ? Čo sú aktívne a neaktívne b vitamíny? A aký má vlastne význam dávať tak extrémne dávky bečka do jednej tablety? Aj som im písal, ale ani jedna firma mi neodpisala. Oplatí sa investovať také peniaze za vitamíny od firiem, ktoré som spomenúl. Mohli by ste mi prosím podrobnejšie napísať niečo o tom ? Ďakujem

Napíšte svoj komentár
Vyhľadávanie
Verejná anketa

Nádorové tkanivo je vždy kyslejšie než ostatné tkanivo. Je to:

Posledné Články