ˮZabijak cukruˮ Gurmar alebo ako zatočiť s diabetom a chuťou na sladké

Gurmar je jednou z najúčinnejších ajurvédskych bylín na diabetes, ktorá si právom vyslúžila prívlastok "zabijak cukru“.

Ako už napovedá samotná prezývka gurmaru, jeho využitie je predovšetkým pri liečbe diabetu, no nestratí sa ani pri metabolickom syndróme a pre mnohých z vás bude zaujímavá jeho schopnosť potláčať chuť do jedla (a to najmä chuť na sladké), čo vrelo odporúčam otestovať. Za zmienku stojí aj využitie gurmaru pri malárii a ako protilátky po uhryznutí hadom.

Gurmar je často označovaný aj ako Gymnema, Gymnema sylvestre, Gymnema sylvestris, Gurmarbooti, Periploca of the woods, Meshasringi, či záračná rastlina, ale aj mnohými inými názvami, ktoré avšak nie sú až tak podstatné. Podstatná je funkčnosť a obrovský potenciál tejto byliny.

Gurmar a diabetes

Gurmar je prírodný liečebný prostriedok na liečbu diabetu využívaný tradičnou indickou medicínou po tisícky rokov. Stimuluje tvorbu inzulínu, regeneruje beta-bunky pankreasu a zároveň zvyšuje aktivitu enzýmov zučastňujúcich sa na metabolizme glukózy a zabraňuje vzniku inzulínovej rezistencie.

Na rozdiel od bežných liekov, antidiabetík, má Gurmar schopnosť nielen znižovať hladiny cukru, ale dokáže aj znovuobnoviť funkciu pankreasu a tým úplne vyliečiť z cukrovky, čo dokazujú aj výskumy vedcov z Inštitútu postgraduálnych základných lekárskych vied z indického Madrasu, či štúdia Kráľovskej akadémie v Londýne z roku 2012.

Na liečebné účely sa využívajú listy Gurmaru (Gymnemy), ktorých hypoglykemické účinky boli prvýkrát zdokumentované koncom 20. rokov minulého storočia.

Vďačia za ne kyseline gymnemovej, ktorá sa nachádza v rastline v rozmedzí medzi 3,9 až 4,6%. V menšom množstve obsahuje Gurmar tiež flavóny, antrachinóny, fytín, kvercitol, lupeol a stigmasterol. Tieto látky blokujú vstrebávanie cukru v črevách a stimulujú uvoľňovanie inzulínu z pankreasu.

Výhodou Gurmaru je jeho mierny, prirodzený hypoglykemický účinok, odlišný od súčasných syntetických liekov, derivátov sulfonylmočoviny, ktoré sa vyznačujú rapídnym nástupom účinku.

Gurmar, diabetes 2. typu a štúdia dokladujúca účinky Gurmaru

Dokument s názvom "Antidiabetický účinok extraktu z listov Gymnema sylvestre na pacientov s diabetes mellitus nezávislých na inzulíne" zdokumentoval 22 pacientov s diabetom typu 2, ktorí všetci užívali perorálne (ústami) diabetické lieky. Po dobu 18-20 mesiacov bolo pacientom podávaných 400 mg Gymnemy každý deň.

Po skončení štúdie 16 pacientov znížilo dávky svojich pôvodných liekov a 5 z nich ich prestalo užívať.

Buďte trpezliví a nechajte mu čas

Nástup účinku Gurmaru je pri diabete, na rozdiel od iných rastlinných liekov pomalý, pričom prvé badateľné zlepšenie nastáva obvykle po 3 až 4 týždňoch užívania a pre rozvinutie liečebného účinku sa odporúča sa užívať minimálne počas 6 mesiacov.

Pri nastupujúcej forme cukrovky u dospelých zaznamenali maximálne liečebné úspechy obvykle po dlhodobom podávaní v období 18 až 20 mesiacov.

Otestujte Gurmarom svoju chuť na sladké

Ďalšou účinnou látkou Gurmaru je peptid gurmarín, u ktorého bola preukázaná tzv. selektívna blokáda chuti na sladké. Užívanie Gurmaru vedie teda k redukcii chuti na sladké a kalorické jedlo a teda v konečnom dôsledku aj k chudnutiu. Inými slovami, kyselina gymnemová napodobuje glukózu, viaže sa na chuťové bunky špecifické pre sladkú chuť, brání aktivácií chuťových pohárikov cukrom v jedle a tak znižuje chuť na cukor.

Otestujte sa: v prípade nutkavej chuti na sladké užite dávku Gurmaru (skvelou voľbou je Gurmar čaj) a sledujte, čo sa s vašou chuťou na sladké bude diať. Chuť na sladké po dobu 2-3 hodín ustúpi alebo sa minimálne rapídne zredukuje. Skúsiť môžete aj prevedenie testu, kedy zjete niečo sladké, následne užijete dávku gurmaru a opätovne ochutnáte potravinu sladkej chuti. Ďalšou veľmi praktickou možnosťou je užitie Gurmaru napr. pred oslavou.

Tieto závery boli dokázané a citované aj v tzv. Physiology & Behavior štúdií, v ktorej vedci testovali vplyv Gymnemy na osoby priemernej hmotnosti, ktoré konzumovali Gurmar nalačno. Zistili, že tí, ktorí užili Gymnemu jednu hodinu pred tým než im ponúkli jedlo, zjedli menej než účastníci, ktorí neužili Gymnemu vôbec.

Názov gurmaru v jazyku Hindi “zabijak cukru“ nie je teda v žiadnom prípade len úletom Indov.

Súhrnný zoznam účinkov Gurmaru:

 • využíva sa na liečbu diabetu (typu 1 a 2)
 • je účinný pri hyperglykémii
 • stimuluje činnosť pankreasu
 • znižuje inzulínovú rezistenciu
 • redukuje chuť na sladké
 • podporuje metabolizmus
 • je veľmi nápomocný pri obezite
 • pomáha bojovať s anémiou (chudokrvnosťou)
 • znižuje hladiny cholesterolu a triglyceridov
 • podporuje ochranu cievnej steny pred oxidatívnym poškodením
 • bojuje proti zubným kazom
 • má laxatívne (preháňavé) a močopudné účinky
 • pomáha pri tzv. amenoree - čo je chorobný stav, pri ktorom dochádza k vynechaniu menštruácie (minimálne dvoch cyklov) u žien v období pohlavnej zrelosti, ktorého príčinou nie je gravidita
 • napomáha pri hepatitíde - zápal pečene spôsobujúci poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek.
 • a uplatnenie si našiel aj pri zväčšení sleziny a celkovej slabosti organizmu

Vlastnosti a formy užívania Gurmaru

Gurmar je ľahká, suchá bylina, ktorá má horkú a zvieravú chuť s chladiacim účinkom v tele. Jeho vplyv na trávenie je výrazný a funguje ekeftívne na tráviace, obehové a močové ústrojenstvo. Na liečebné účely sa využívajú listy Gurmaru a je dostupný vo forme kapsúl, čaju, prášku, vo forme extraktov, ale aj čerstvých bylín. Často ho môžete nájsť aj pod názvom Gymnema sylvestre.

Upozornenie

Dôležité je avšak si byť vedomý aj kontraindikácie Gurmaru. Funguje ako hypoglykemická bylina a pacienti, ktorí užívajú diabetické lieky by mali upovedomiť svojho lekára. Pacienti so srdcovými ochoreniami by mali byť tiež pre istotu opatrný a poradiť sa o prípadnom užívaní so svojim lekárom. Spomenúť treba aj komplexnú stratégiu zahrňujúcu zdravú, vyváženú stravu a pravidelné cvičenie.

P.S. Majte sa krásne, nezabudnite sa podeliť dole v komentároch o svoje skúsenosti a postrehy a hlavne šírte poznanie do sveta! Nikdy neviete, komu tým môžete pozitívne ovplyvniť život. ;)

Zdroje:

5 komenty k “ˮZabijak cukruˮ Gurmar alebo ako zatočiť s diabetom a chuťou na sladké”

Napíšte svoj komentár
Vyhľadávanie
Verejná anketa

Čo nám najviac škodí?

Posledné Články