Goji (kustovnica čínska) patrí medzi klenoty tradičnej čínskej medicíny. Goji harmonizuje činnosť čriev a ľadvín a výrazne posilňuje obranyschopnosť a imunitu organizmu. Taktiež zlepšuje krvotvorbu, má vplyv na znižovanie krvného tlaku a taktiež posilňuje zrak, ukludňuje podráždené oči a zlepšuje ostrosť videnia.
Obsah balenia: 100gOdporúčané dávkovanie: 10-20g plodov denneKrajina pôvodu: Čína, provincia Ningxia viac
Goji - Kustovnica čínska
Goji (godži) sú sušené plody Kustovnice (lycium chinensis). Goji majú sýto červenú farbu a sú veľké asi ako sušené hrozienka. Goji rastú v úrodnej pôde himalájskych podhorí na stredne veľkých kríkoch. Sú sušené na slnku. V starovekej Číne slúžila goji ako platidlo a dodnes sa tam kustovnici hovorí ovocie nesmrteľnosti alebo červený diamant. Jej priaznivé účinky na ľudský organizmus preverili stáročné skúsenosti v tradičnej čínskej medicíne a tibetský mnísi vyrábajú svoj elixír zdravia a dlhovekosti z goji do dnešných čias.
Prečo práve goji od Wolfberry?
Wolfberry Goji kustovnica čínska patrí medzi goji najvyššej kvality. Pestuje sa v oblasti čínskej provincie Ningxia, ktorá je svetovo známa tými najkvalitnejšími plodmi goji na svete. Sušené bobule kustovnice čínskej majú tmavo červenú farbu a chutia asi tak, ako keď skombinujete brusnice, čerešne a šípky.
Kustovnica čínska je asi 150 cm vysoký ker s oranžovými plodmi a rastie od subtropov až po Himaláje v juhovýchodnej Ázii. Pôda, na ktorej sa rastlinám darí, je bohatá na minerály a množstvo riečok a potôčkov v okolí naviac zaisťuje úrode veľké množstvo ďalších látok, ktoré sú prospešné pre ľudské telo. Plody kustovnice sú veľmi mäkké, preto sa pri ich česaní musí postupovať šetrne, aby sa zabránilo nadmernému stláčaniu plodov. Bobule sa následne nechajú v tieni vysušiť. V provincii Ningxia sa v okolí kerov kustovnice čínskej nepestujú žiadne iné rastliny, preto sú plody goji chránené pred nákazami, ktorými trpí vegetácia v iných krajoch.
A aj preto provincia Ningxia získavá za plody goji pravidelne ocenenia. K najvýznamnejším patrí zlatá cena na Malajskom medzinárodnom potravinárskom veľtrhu a tri zlaté ceny na Čínskom poľnohospodárskom veľtrhu.
Kustovnica čínska obsahuje okrem iného:
- 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých osem esenciálnych aminokyselín (napr. tryptofan či isoleucin)
- 11 základných a 22 stopových prvkov: napríklad zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén a fosfor
- 5 karoténoidov: sú najbohatším zdrojom karotenoidov zo všetkých známych rastlín na Zemi (čo naznačuje už ich jasná červená farba)
- beta-karotén - a čo sa týka jeho obsahu sú dokonca vydatnejším zdrojom než mrkva
- 6 základných vitamínov: okrem už spomíého betakarotému aj vitamíny C, B1, B2, B6 a vitamín E
Nemožno však nespomenúť ani tzv. protizápalový činiteľ betasisterol a unikátnu skupinu lycium polysacharidov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím:
- spomaľujú proces starnutia,
- posilňujú imunitný systém a
- stimulujú mozog (hypofýzu) k vylučovaniu regeneratívneho rastového hormónu.
Konzumácia goji
Goji sa dá, podobne ako hrozienka, jesť priamo v sušenej podobe, ale taktiež si ich môžete pridať do müsli, cereálií, jogurtov, ryže, koláčov alebo rôznych ovocných koktejlov. Pokiaľ nemáte radi sušené ovocie, tak zalejte 3 čajové lyžičky goji 3 litrami horúcej vody, nechajte 3 minúty odstáť a preceďte. Vzniknutý čaj si kľudne prislaďte napríklad medom a plody kustovnice môžete samostatne skonzumovať.
Minerály a vitamíny obsiahnuté v 100g goji:
- Draslík: 1132 mg
- Železo: 9 mg
- Zinok: 2 mg
- Vápnik: 112 mg
- Selén: 50 µg
- Vitamín B2: 1,3 mg
- Beta-karotén: 7 mg
Nutričné hodnoty na 100g: Energia: 1500 kJ / 358 kcal; Tuky: 1.1g – z toho nasýtené mastné kyseliny 0.5g; Sacharidy: 70g – z toho cukry 44.2g; Bílkoviny: 14.4g; Sůl: 0g; Vláknina: 2g
Doporučené dávkovanie: ideálna denná konzumácia je 10 až 20g sušených plodov
Alergény: bez alergénov